Pozrite sa, ako si robotický pes ANYmal poradil s prvou túrou v reálnom svete. Počínal si lepšie ako väčšina z nás!

Vedci z ETH Zurich siahli v prípade robotického psa ANYmal po úplne novej technológii rozpoznávania okolitého terénu.

ANYmal roboticky pes 2
Zdroj: Youtube @ETH Zurich

Po úspešných testoch a nasadení v reálnom svete zrejme najznámejšieho robotického psa Spot od spoločnosti Boston Dynamics prichádza na scénu jeho ďalší, veľmi šikovný „súrodenec“. Ide o robotického psa s názvom ANYmal, za ktorým stoja výskumníci z vysokej technickej školy ETH Zurich (via Techcrunch). Nový robotický pes, jeho autormi nazývaný ako štvornožec, sa pýši unikátnou technológiou rozpoznávania okolitého terénu a okamžite si na svoje konto pripisuje veľký „rekord“ vo svete robotiky.

Prvá turistika v podaní robotického štvornožca

ANYmal roboticky pes
Zdroj: ETH Zurich

Tím vedcov stojacich za štvornožcom ANYmal si na konto nedávno pripísal historicky prvý výstup robotického psa na neďalekú horu Mount Etzel s nadmorskou výškou 1 098 metrov nad morom. Samotný výstup síce spočíva iba zo 120 výškových metrov, no ako sa sami môžete presvedčiť vo videu nižšie, niektoré stúpania by rozhodne dali zabrať aj skúseným turistom s dobrou kondíciou. Pre robotického psa ANYmal neboli prudké stúpania žiadny problém, keďže celú túru zvládol iba za skvelých 31 minút. Vďaka unikátnej technológii rozpoznávania okolitého terénu tak bezproblémovo ANYmal schoval do vačku drvivú väčšinu návštevníkov tohto kopca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Unikátna kontrolná schéma okolitého prostredia

Robotický štvornožec ANYmal sa pýši netradičnou kontrolnou schémou snímania okolitých prekážok a terénu. Najnovšiu technológiu popísali vedci ako kombináciu snímania okolia prostredníctvom rozličných snímačov a hmatovej spätnej väzby. Takáto dvojica detailných informácií tak robotovi umožňuje rýchlu orientáciu na nerovnom teréne aj v prípade nízkej viditeľnosti. Robot vďaka unikátnej technológii spätnej väzby zo svojich „končatín“ neustále prispôsobuje svoje nasledujúce kroky. V horšom teréne tak automaticky postupuje opatrnejšie, v rovných pasážach s pevným podkladom si naopak verí omnoho viac a postupuje rýchlejšie.

„Informácie o bezprostrednom prostredí zaznamenané laserovými senzormi a kamerami sú často neúplné a nejednoznačné,“ vysvetľuje Takahiro Miki, doktorand a hlavný autor štúdie. Pri využití iba vizuálnych technológii môže mať robot problém s identifikáciou vysokej trávy, mlák alebo snehu. Použitie hmatových senzorov však eliminuje nie len prípadné „nevšimnutie“ si takýchto nástrah, ale aj ďalšie neduhy ako zlá viditeľnosť v prípade prachu alebo hmly. „Preto sa roboti ako ANYmal musia vedieť sami rozhodnúť, kedy dôverovať vizuálnemu vnímaniu svojho prostredia a napredovať svižne a kedy je lepšie postupovať opatrne a po malých krôčikoch. A to je veľká výzva. „

ANYmal má za sebou virtuálny tréning

Pochopiteľne, vývoj a testovanie podobného robotického štvornožca trvá hneď niekoľko rokov. Nebolo tomu ináč ani v prípade robota ANYmal. Ten si pred svojim prvým výstupom na kopec Mount Etzel vyskúšal aj kopec výziev vo virtuálnom svete. Práve úspech v reálnom prostredí iba podčiarkuje premyslený systém virtuálneho testovania funkcií robota. Bez dostatočného testovania schopností by robot jednoducho nedokázal dôsledne identifikovať jednotlivé druhy terénov a prekážok. Prvý reálny test v náročnejšom teréne tak z ďaleka naznačuje jeho možné využitie v praxi. Podobných robotických pomocníkov by tak bolo možné využiť v podmienkach, kam sa ako ľudia neodvážime, poprípade nedostaneme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre