APLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako si môžete zahrať legendárne hry z MS-DOS aj v počítači s Windowsom 10

Takto si zahráte staré dobré hry aj na nových počítačoch s Windows 10

Aladdin, DOOM (1993) a ďalšie hry, pri ktorých dnešní tridsiatnici trávili svoj voľný čas, dnes už na moderných počítačoch, ktoré sú zväčša poháňané operačným systém Windows 10, nie je možné oficiálnou cestou rozbehať. Hoci dnešné zariadenia sú výrazne výkonnejšie, ako tie v minulosti, tak sa vo veľkej miere sa zmenila architektúra systému. Znamená to, že software, ktorý bol vytvorený v minulosti, tak dnes už nie je kompatibilným na dnešných zariadeniach.

Existuje však niekoľko riešení, ako je možné rozbehať starý software aj na nových počítačoch. Jeden z nich sme sa vám teraz rozhodli priniesť.

Ako rozbehať nekompatibilný software na nových počítačoch?

Ako sme vyššie uviedli, tak tých spôsobov je viacero. Z používateľského hľadiska je však bezpochyby najjednoduchším využiť rôzne emulátory. Jedným z tých lepších je bezpochyby DOSBox, ktorý je okrem iného open-source. Je teda voľné šíriteľný a zručnejší používatelia si ho môžu prípadne editovať. Samotný software môžete stiahnuť zo stránok dosbox.com . Po stiahnutí programu ho nainštalujte.

MSDOS hry_instalacia
Zdroj Vosveteit.sk

Následne je potrebné stiahnuť si inštalačný balíček MS-DOS hry a pretiahnuť inštalačný balíček (ide o súbor s predpoponou .exe) na ikonu DOSBox. Presne tak, ako môžete vidieť nižšie na obrázku.

Ako spustit MS-DOS hry na Windows 10_navod
Zdroj: Vosveteit.sk

Inštalačný balíček vzorovej hry DOOM sme našli na stránkach archive.org, kde je možné dohľadať ďalšie podobné hry. Samotný balíček sme rozbalili do dopredu pripraveného priečinku, odkiaľ sme následne  preniesli .exe súbor na ikonu DOSBox.  Hra sa vám následne po pár sekundách sama zapna.

ako spustit Doom na Windows 10_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak by ste chceli rýchlejšie spúšťať hry, tak potom je možnosť vytvorenia zástupcu pre MSDos emulátor, kde nastavíte adresu hry.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close