NávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako si môžete optimalizovať kvalitu internetového pripojenie (nielen) pre hranie hier

Internetové pripojenie môže častokrát robiť problémy. Pomocou týchto tipov ho môžete však optimalizovať.

Rýchle a stabilné internetové pripojenie s nízkou odozvou je nesmierne dôležité pre hranie hier, ale rovnako aj pre ďalšie aktivity na internete. Obzvlášť v prípade akčných hier, kde rozhodujú milisekundy, či pri streamovacích službách. Ako je však možné zistiť, či vám internet funguje, tak ako má, a v prípade identifikácie problémov, ako môžete zlepšiť výkon internetové prepojenia?  Tému podrobne spracoval portál techspot.com.

Ako je rýchly váš internet a akú má odozvu?

Ešte predtým, ako sa vrhneme do optimalizácie, tak je nevyhnutné zistiť aktuálny stav internetu. Potrebujeme zistiť ako rýchlosť internetu, tak aj jeho odozvu. Tu sa najčastejšie spomína pojem „ping“. Vo veľmi zjednodušenej podobe, ping je spôsob, ako rýchlo dokáže vaše internetové pripojenie odosielať dátové pakety na zadanú adresu a prijať odpoveď. Tento údaj teda hovorí o tom, že ak vyšlete nejaký príkaz, napríklad zadáte smer pohybu vašej postavy v hre, tak tá zareaguje po určitom časovom úseku, napríklad po 20 milisekundách (ping). V prípade, ak chcete hrať online hry, tak potrebujete túto hodnotu stlačiť na čo najnižšiu. Niektoré herné tituly sú nehrateľné s odozvou 200 milisekúnd a niektoré s viac ako 50 milisekúnd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by ste si chceli zmerať ping a rýchlosť internetu, tak môžete za týmto účelom využiť napríklad službu speedtest.net od spoločnosti Ookla.  Zároveň treba spomenúť, že ping môžete mať rôzny. Závisí to od toho, ku akému serveru sa pripájate. Napríklad, ak sa pripájate k hernému serveru na Slovensku, tak bude menším, ako keď sa pripájate k serveru v Ázii a podobne.

speedtest_rychlost internetu a odozva
Zdroj: Vosveteit.sk

Používajte Ethernet kábel

Prejdime teraz k samotným spôsobom, ako môžete optimalizovať internetové pripojenie. Hoci pripojenie pomocou WiFi je komfortné, tak nejde o najlepší spôsob, ako vyťažiť z internetu čo najviac. Bez ohľadu na to, ako máte kvalitný router, tak pripojenie pomocou kábla bude vždy stabilnejšie, rýchlejšie a s nižšou odozvou. Zároveň sa uistite, že používate gigabitové ethernetové porty, ktoré zvládnu rýchlosť až do 1 000 Mb / s, a najnovšie káble, ktoré podporujú vysoké rýchlosti (Cat 5e alebo Cat 6).

internet
Zdroj: Pixabay.com (Fotocitizen)

V prípade, ak je váš počítač príliš ďaleko od routeru, že nemôžete použiť kábel, tak existujú aj Wi-Fi extendery alebo repeatery. Ide o vcelku šikovný spôsob, ako môžete dostať internet aj do časti domova, kde jednoducho Wi-Fi signál nedosiahne a rovnako sa nemáte možnosť pripojiť k internetu prostredníctvom kábla.  Tu však treba dodať, že každým jedným opakovaním signálu Wi-Fi, dochádza ako k dlhšej odozve, tak aj ku strate časti prenosovej rýchlosti.

Premiestnite váš router inde (len v prípade Wi-Fi)

Ďalším riešením nestabilného internetového pripojenia, ako sme vyššie naznačili, môže byť slabý WiFi signál. Riešením v tomto prípade môže byť premiestnenie routeru do inej časti domácnosti. Dôvodom je, že WiFi signál môže byť rušeným stenami, veľkým nábytkom, elektrickými spotrebičmi a ďalšími zariadeniami. V prípade, ak by ste chceli zistiť intenzitu signálu v jednotlivých častiach vašej domácnosti, tak to môžete urobiť prostredníctvom Android aplikácie nižšie.

WiFi AR
WiFi AR
Developer: Wi-Fi Solutions
Price: Free

Zmeňte si frekvenciu, na ktorej funguje vaše WiFi pripojenie

V spojitosti s WiFi pripojením sa častokrát spomína jeho frekvencia – konkrétne 2.4GHz a 5GHz frekvencia. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých frekvencií? 2.4GHz je v súčasnosti najvyužívanejšou frekvenciou. Dôvodom je, že má veľký dosah. Nevýhoda však je, že je pomalšou a rovnako mnoho zariadení využíva túto frekvenciu. V praxi to znamená, že signál môže byť rušeným inými zariadeniami. Na druhej strane máme zas 5GHz frekvenciu, ktorá ponúka rýchlejšie prenosové rýchlosti, ale zároveň nie je schopnou pokryť tak veľký priestor. Dôvodom je, že nedokáže v tak vysokej miere prenikať cez steny, veľký nábytok a ďalšie pevné objekty. Inými slovami, ak počítač máte v blízkosti routeru, prípadne váš byt alebo dom nie je tak členitým, tak použite vyššiu frekvenciu namiesto nižšej. Tu sme si pre vás pripravili podrobný návod ako môžete zmeniť WiFi frekvenciu.

ako zmenit 2,4GHZ na 5GHZ Wifi
Zdroj: Vosveteit.sk

Funkcia QoS

Jedným z ďalších šikovných riešení, ako môžete zvýšiť kvalitu hrania online hier, je prostredníctvom funkcie QoS (Quality of Service). Touto funkciou dnes disponuje väčšina routerov. V tomto prípade je potrebné pripojiť sa k routeru a dohľadať si službu QoS. V rámci nej je potrebné vybrať hry, ktoré hrávate, prípadne streamovacie služby a podobne, aby mali prioritu k pripojeniu k internetu pred ostatnými službami.

Vypnite si aplikácie bežiace na pozadí, ktoré sú pripojené k internetu

Ďalším častým „škriatkom“, ktoré dokáže narobiť neplechu, je software bežiaci na pozadí počítača, ktorý využíva internetové pripojenie. Za týmto účelom môžete využiť napríklad Správcu úloh, ktorého vyvoláte pomocou klávesovej skratky „CTRL + ALT + DELETE“. Následne v sekcii Procesy si skontrolujte položku Sieť, kde uvidíte programy, ktoré sú pripojené k internetu. 

identifikacia procesov vyuzivajucich internet
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnite si funkciu Multi-user MIMO

Ďalšou málo známou funkciou routerov je Multi-user MIMO. Tu však treba dodať, že nie každý router touto funkciou disponuje. Rovnako touto funkciou musí disponovať aj samotné zariadenia, teda napríklad notebook. Táto funkcia robí to, že skracuje reakčný čas komunikácie medzi smerovačom a ďalším zariadením. Vo svojej podstate routery komunikujú s každým zariadením zvlášť, najprv prebehne komunikácie so zariadením číslo 1, potom s číslom 2 a podobne. Avšak funkcia Multi-user MIMO umožňuje, aby komunikácia s ďalšími zariadeniami prebiehala nie individuálne, ale súčasne. Aby bolo však jasné, MU-MIMO nezvyšuje maximálnu rýchlosť siete Wi-Fi, ale skôr zaisťuje, že nestratíte rýchlosť, keď je k sieti pripojených viac zariadení.

Skúste si upraviť DNS

Najprv si však povedzme, čo to vlastne DNS je. DNS je skratkou pre „Domain Name System“. Vo svojej podstate ide o systém, ktorý predkladá doménové názvy na IP adresy. Zariadenia pripojené k internetu vrátane stránok, serverov a podobne, následne komunikujú medzi sebou prostredníctvom IP adries. Zmena samotných DNS serverov môže jednak zvýšiť rýchlosť komunikácie, tak aj zároveň poskytnúť väčšie bezpečie pred možnými útočníkmi. Tieto nastavenia môžete zmeniť pomocou cesty nastavenia / Ovládací panel> Sieť a internet> Centrum sietí a zdieľania a vyberte svoju sieť. Potom choďte na Vlastnosti a vyberte internetový protokol TCP / IPv4. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko bezplatných poskytovateľov DNS.

Poskytovateľ Preferovane DNS Alternatívne DNS
Google 8.8.8.8 8.8.4.4
Quad9 9.9.9.9 149.112.112.112
Cloudflare 1.1.1.1 1.0.0.1
OpenDNS Home 208.67.222.222 208.67.220.220
CleanBrowsing 185.228.168.9 185.228.169.9
Verisign 64.6.64.6 64.6.65.6
Alternate DNS 198.101.242.72 23.253.163.53
AdGuard DNS 94.140.14.14 94.140.15.15

Využívate váš (WiFi) internet skutočne len vy?

Do pozornosti by sme vám dali ešte jeden tip. Pozrite sa, aké zariadenia sú reálne pripojené k vášmu routeru, a prípadne, či nevyužíva váš internet aj niekto, kto by nemal. Urobiť tak môžete pomocou tohto návodu, ktorý sme pre vás v minulosti pripravili.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close