SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa, ako sa za 16 rokov zmenili ľadové vrstvy v polárnych oblastiach

Grónsko stratí za rok v priemere okolo 200 gigaton ľadu a Antarktída v priemere okolo 118 gigaton

Použitím prelomových laserových nástrojov, určených na pozorovanie Zeme sa vedcom z NASA podarilo vytvoriť presné  merania toho, ako sa za 16 rokov zmenili vrstvy ľadu v Grónsku a na Antarktíde.

Výsledky monitorovania poukazujú presne na tieto zmeny. Demonštrujú, že zatiaľ čo na východnej Antarktíde ľad pomaličky pribúda, západná Antarktída zaznamenáva ťažké straty. Vedci zistili, že úbytok ľadu z Grónska a Antarktídy môže za nárast hladiny oceánov (pozn. redakcie: 14 mm nárast medzi rokmi 2003-2019). Píše o tom NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obrovské straty

Grónsko stratí za rok v priemere okolo 200 gigaton ľadu a Antarktída v priemere okolo 118 gigaton. Jedna gigatona ľadu je dosť na zaplnenie 400-tisíc Olympijských plaveckých bazénov, alebo pokrytie celého Central Parku v New Yorku ľadom, s hrúbkou až 300 metrov.

„Ak sa pozeráte na ľadovec mesiac, alebo rok, nezistíte veľa o tom, aké má naňho podnebie vplyv. Naše pozorovania už trvajú viac ako 16 rokov, takže už máme celkom dobrú predstavu o tom, čo sa deje,“ vyjadril sa odborník na ľadovce, Ben Smith z Washingtonskej univerzity.

Pozorovania vykonáva zariadenie ICESat-2, ktoré vysiela 10-tisíc pulzov svetla za sekundu dole na zemský povrch a meria čas, za ktorý sa svetlo vráti naspäť do satelitu. Tento nástroj dokáže zaznamenať ročné zmeny v určitých oblastiach s presnosťou na centimetre. Vedci použili staršie údaje z ICESat a následne ich porovnali s údajmi z ICESat 2 ktoré vznikli v roku 2019.

Vedci zistili, že v Grónsku utrpeli najvýraznejšie zmeny pobrežné ľadovce. Za jeden rok sa dokážu zmenšiť až o 6 metrov. Teplejšie letá spôsobili topenie ľadu z povrchov ľadovcov, či ľadových krýh. Zaujímavosťou je, že topenie ľadových krýh nespôsobuje nárast hladiny oceánov, pretože sa už celé nachádzajú vo vode. Voda z pohára takisto nepretečie, keď sa ľadová kocka vo vnútri rozpustí.

Ide o prvýkrát, kedy vedci použili laserovú altimetriu (pozn. redakcie: meranie zmien vo výške ľadovcov) na to, aby odmerali a zaznamenali straty objemu ľadu v polárnych oblastiach našej Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close