BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete zistiť, či niekto bez vášho vedomia nepristupuje do vášho Gmail účtu!

Prostredníctvom Gmail účtu častokrát nielen zdieľame citlivé dáta, ale častokrát ich aj uchovávame. Pozrite sa, ako môžete zistiť, či do vášho účtu máte prístup len vy.

Častokrát sa môžeme stať obeťami rôznych online útokov. Najčastejší typ útoku, s ktorým sa môžeme stretnúť, je Phishing. Ide o takzvané „rybárčenie“, kedy útočník rozošle veľké množstvo podvodných správ a čaká, kým sa niekto chytí. Nejde však o jediný typ útoku. Čoraz častejšie sa môžeme stretnúť s tým, že sa nám niekto nabúra do nášho účtu. V minulosti sme vám napríklad ukázali, ako môžete zistiť, či niekto náhodou nepristupuje do vášho WhatsApp účtu. Dnes by sme vám chceli ukázať obdobnú funkciu v službe Gmail.

Skontrolujte si, či vám niekto nepristupuje do vášho Gmail účtu

Prvou otázkou je, prečo by nás malo vlastne zaujímať, že niekto cudzí pristupuje do nášho účtu. Odpoveď je jednoduchou, prostredníctvom Gmail účtu mnohokrát zdieľame cenné informácie a zároveň, si tieto údaje častokrát ponechávame v službe aj uložené. Môže ísť napríklad o rôzne pracovné dokumenty, zmluvy, a ďalšie dokumenty s citlivými údajmi.

Ako možno teda skontrolovať, či je niekto cudzí prihlásený do vášho účtu? Urobiť tak môžete prostredníctvom pár kliknutí. Nižšie vám ukážeme, ako na to.

Ako prvé je potrebné prihlásiť sa do vášho Gmail účtu. Následne už stačí len otvoriť stránku myaccount.google.com, v rámci ktorej sa môžete pozrieť na zariadenia, ktoré sú prihlásené k vášmu účtu. Ako otvoríte stránku, tak vyberte z dostupnej ponuky menu, ktorú nájdete vo vrchnej čati obrazovky vášho smartfónu, možnosť „Security“, teda zabezpečenie. Následne otvorte možnosť Vaše zariadenia (Your Devices). Potom sa vám otvorí zoznam zariadení, s ktorými ste prihlásený do vášho Gmail účtu.

Ak ste medzi prihlásenými zariadeniami našli aj také, o ktorých neviete, o aké zariadenia ide, tak ich určite odhláste prostredníctvom troch zvislých bodiek. Rovnako vám odporúčame následne zmeniť aj heslo a zároveň si zapnúť dvojfázovú autentifikáciu pri prihlasovaní. Vyhnete sa tak do budúcnosti mnohým rizikám spojeným s možným hacknutím vášho účtu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close