ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete zistiť, či aplikácia s ktorou pracujete, pristupuje ku kamere, či mikrofónu smartfónu

Pomocou aplikácie Acces Dots môžete v reálnom čase zistiť, či aplikácie s ktorými pracujete, pristupujú ku kamere, či mikrofónu vášho smartfónu

Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou témou. Obzvlášť posledné roky, kedy musia prevádzkovatelia aplikácií, internetových stránok a podobne, informovať používateľov, aké dáta sú o nich zbieranými a ako sa s nimi ďalej narábajú. Situácia je pritom najvypuklejšia v spojení s používaním našich smartfónov, kedy mnohokrát ani netušíme, či aplikácie pristupujú k jednotlivým častiam zariadeniam. A práve preto by sme vám radi dali do pozornosti vcelku šikovnú aplikáciu pre Android zariadenia, Access Dots, ktorá simulujú jednu z nových funkcií, ktorú nájdeme v operačnom systéme iOS od spoločnosti Apple.

Zistite, kedy aplikácie pristupujú ku kamere, či mikrofónu vášho zariadenia

Aplikácie Access Dots simuluje jednu z najnovších funkcií z iOS 14. Konkrétne ide o funkciu, ktorá upozorní používateľov na to, keď aplikácie pristupujú ku kamere smartfónu, prípadne k mikrofónu.

Aktivovanie tejto funkcie je vcelku jednoduché. Po stiahnutí a otvorení, vás aplikácia vyzve, aby ste jej udelili potrebné oprávnenia, aby fungovala korektne.

access dots_udelenie opravneni
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne je potrebné zapnúť samotnú funkciu v rozhraní aplikácie.

Acces dots_zapnutie funkcie_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, vždy keď otvoríte nejakú aplikáciu, napríklad QR čítačku vo vašom smartfóne, tak vo vrchnej časti obrazovky uvidíte ikonu (viď prvý obrázok nižšie), ktorá indikuje, že aplikácia pristupuje ku kamere smartfónu, alebo ku mikrofónu (farebnosť jednotlivých prístupov môžete nastaviť v nastaveniach aplikácie). Zároveň treba dodať, že funkcia funguje iba v prípade, ak používate aplikácie tretích strán. V prípade vstavaných aplikácií, bodku vo vrchnej časti displeja neuvidíte. Na druhej strane, uvidíte túto informáciu o prístupe ku kamere smartfónu, resp. ku mikrofónu vo výpise notifikácií (po otvorení aplikácie Access Dots kliknite na ikonu hodín).

Aplikáciu určite odporúčame vyskúšať. Ide vcelku o zaujímavé riešenie, ako môžete zistiť v reálnom čase, či otvorená aplikácia, s ktorou pracujete, využíva  prístup ku vašej kamere, resp. ku mikrofónu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close