BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete obmedziť Facebook, aby nemonitoroval vašu aktivitu mimo svojich stránok a aplikácií

Sociálna sieť Facebook vidí našu aktivitu aj mimo svojich stránok a aplikácií.

Facebook je notoricky známy tým, že sleduje aktivitu používateľov na základe čoho následne prispôsobuje obsah, ktorý vidíme vrátane reklám. O všetko sa starajú chytré algoritmy, ktoré nás majú častokrát lepšie prečítaných, ako naši najbližší. Málo kto však vie, že Facebook nás nesleduje len naprieč svojou mobilnou aplikáciu, či svojou webovou stránke, ale i mimo nich.

Aktivita mimo Facebooku

Jednou z dobre schovaných funkcií sociálnej siete, je funkcia „Aktivita mimo Facebooku“. Ako už z názvu plynie, tak ide o nástroj, ktorý sumarizuje našu aktivitu mimo stránok a aplikácií sociálnej siete. Môže ísť o rôzne webové portály, aplikácie a podobne, ktoré o nás zbierajú údaje prostredníctvom nástrojov sociálnej siete, pričom tieto informácie sú ďalej spracovávané sociálnou sieťou. Ako však možno zistiť, ktoré aplikácie, či webové stránky o nás aktívne zbierajú údaje? Ukážeme vám nižšie.

„Aktivita mimo Facebooku zahŕňa informácie, ktoré s nami zdieľajú firmy a organizácie o vašich interakciách s nimi. Interakciou je napríklad návšteva ich webu alebo prihlásenie do ich aplikácie cez Facebook. Aktivita mimo Facebooku nezahŕňa zoznamy zákazníkov, ktoré firmy používajú na to, aby zobrazili relevantné reklamy jedinečnej skupine zákazníkov.“ týmito slovami opisuje funkciu sociálna sieť.

K týmto nastaveniam sa dostanete potom, ako si otvoríte Nastavenia vášho účtu prostredníctvom ikony otočenej pyramídy v pravom hornom rohu. Potom si zvoľte možnosť Nastavenia a súkromie > Nastavenia > Súkromie > Vaše informácie na Facebooku > Aktivita mimo Facebooku.

Aktivita mimo Facebooku_nastavenia profilu
Zdroj: Vosveteit

V rámci stránku Aktivita mimo Facebooku kliknite na možnosť Spravovať svoju aktivitu mimo Facebooku.

Aktivita mimo Facebooku_2
Zdroj: Vosveteit

Následne uvidíte súhrn aplikácií a webových stránok, s ktorými ste interagovali a nejakým spôsobom o vás uložili dáta. Ako môžete vidieť nižšie, tak v našom prípade ide o 982 aplikácií a webov, ktoré zdieľali s Facebookom našu aktivitu.

Facebook aktivita mimo Facebooku_suhrn aktivity
Zdroj: Vosveteit

Jednou zo základných funkcií nástroja je, že ak kliknete na konkrétnu položku, tak sa môžete pozrieť na príklady informácií, ktoré o vás môžu webstránky a aplikácie potenciálne zbierať. Rovnako uvidíte aj počet zaznamenaných interakcií. V našom prípade sme klikli na aplikáciu Spotify, ktorá so sociálnou sieťou zdieľala 36 našich interakcií.

Facebook zoznam interakcii ktore o vas zbieraju aplikacie
Zdroj: Vosveteit

Ako obmedziť monitorovanie našej aktivity mimo Facebooku?

Samozrejme, Facebook ponúka  možnosť obmedzenia sledovania našej aktivity mimo stránok sociálnej siete. Na stránke Vaša aktivita mimo Facebooku je potrebné kliknúť na možnosť Spravovanie budúcej aktivity.

Spravovanie buducej aktivity mimo Facebooku
Zdroj: Vosveteit

V ďalšom kroku vám vyskočí upozornenie, v ktorom sociálna sieť hovorí o tom, ako sú tieto dáta využívané. Potom kliknite na možnosť Spravovať budúcu aktivitu.

Spravovanie aktivity mimo Facebooku
Zdroj: Vosveteit

Potom zvoľte možnosť vypnutia sledovania aktivity, ako môžete vidieť na prvej snímke obrazovky. Následne budete musieť túto voľbu potvrdiť.

Hotovo. Práve ste si vypli sledovanie vašej aktivity spoločnosťou Facebook mimo stránok a aplikácií sociálnej siete.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close