Pozrite sa, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré vás môžu potenciálne špehovať

Takto môžete v priebehu pár sekúnd odhaliť potenciálne nebezpečné aplikácie, ktoré pristupujú k dátam, ku ktorým by nemali.

Spehovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia (Public domain)

Mobilné smartfóny a aplikácie sú vo všeobecnosti žrútmi dát pričom už dávno neplatí, že „zadarmo“, v skutočnosti aj znamená zadarmo. Častokrát totiž platíme našimi dátami, ktoré sú ďalej zdieľané. Len niekoľko dní dozadu na povrch vyplávala štúdia, ktorá hovorilo o tom, že Android a iOS zariadenia vo všeobecnosti každých niekoľko sekúnd zdieľajú dáta. Týždeň predtým, sme zas mohli čítať o tom, že viac ako 50% aplikácií zdieľa naše údaje s tretími stranami, prevažne za účelom lepšieho cielenia reklamy. Vo všeobecnosti ide o znepokojivé informácie vzhľadom na to, že naše súkromie je postupne okliešťované.

Nie každému je pochuti správanie sa aplikácií v spojitosti s údajmi, ktoré sú zbierané a následne zdieľané. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti vcelku zaujímavú aplikáciu, pomocou ktorej viete identifikovať potenciálne najväčších žrútov dát. Ide konkrétne o aplikáciu Exodus, ktorú môžete stiahnuť z Google Play obchodu nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zistite, ktoré aplikácie a ku akým častiam smartfónu pristupujú

Hoci existuje ešte alternatívne riešenie, ako zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k pamäti telefónu, kamere, mikrofónu a podobne, konkrétne pomocou Nastavení (Nastavení smartfónu > Aplikácie > Povolenia), tak pomocou aplikácie Exodus je to jednoduchšie a hlavne rýchlejšie.

Exodus
Exodus
Developer: Exodus Privacy
Price: Free

Potom, ako stiahnete aplikáciu do svojho zariadenia, tak po pár sekundách prebehne analýza nainštalovaných aplikácií a ich oprávnení.

Exodus_analyza opravneni Android aplikacie_1
Zdroj: Vosveteit

Následne uvidíte pri jednotlivých aplikáciách položky „Trackers“ a „Permissions“. Prvá položka znamená sledovače a druhá povolenia. Potom, ako otvoríte ľubovoľnú aplikáciu, tak si môžete pozrieť, aké technológie využívajú na sledovanie a ako fungujú. Rovnako nechýba ani informácia o účely sledovania. Väčšinou je to za cieľom monitorovania používania aplikácie, či za účelom lepšieho cielenia reklamy. V prípade povolení sa môžete pozrieť, ku akým častiam smartfónu aplikácie pristupujú. Pri vybraných sledovačoch, či prístupoch, nájdete ešte kolónku výkričníku. Tá znázorňuje potenciálne nebezpečné povolenia.

Pevne veríme, že tip na aplikáciu sa vám páčil. Rovnako vám odporúčame „prevetrať“ aplikácie, ktoré reálne nepoužívate, aby nepristupovali k jednotlivým častiam smartfónu. Dôvodom je, že aj keď ich aktívne nepoužívate, tak aj naďalej dolujú z vášho smartfónu dáta. Obzvlášť tie, ktoré majú možnosť prepisovať údaje. Dôvodom je, okrem toho že môžu zbierať a odosielať dáta, tak v prípade hacknutia aplikácie, môže potenciálny útočník získať prístup do vášho zariadenia. Rovnako nám však nedovolí nepovedať, že niektoré aplikácie jednoducho musia pristupovať k vybraným častiam smartfónu, hoci ide o citlivé údaje. Napríklad navigácia musí mať prístup k polohe, foto aplikácia musí mať prístup k úložnému priestoru, či ku kamere a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre