BezpečnosťSpravodajstvo

Pozrite sa, ako Google vo vybraných regiónoch sveta, pomáha identifikovať falošné správy

Funkcie, ktoré pomáhajú odhaliť falošné správy, nie sú zatiaľ všetky globálne dostupnými.

Dezinformácie nie sú problémom len v našom regióne, ale na celom svete. Hoci nad niektorými falošnými správami sa dajú zažmúriť oči, tak sú aj také, kde takýto prístup nie je správnym. Ide obzvlášť o správy, ktoré majú dopad na zdravie ľudí. Doposiaľ bola táto téma  na druhej koľaji záujmu, ale aktuálne prebiehajúca pandémia nám ukázala, že už nemožno byť ľahostajným k tomuto problému.

Posledné mesiace môžeme vo zvýšenej miere čítať o obsahu, ktorý nie je v súlade s faktami. Skvelým príkladom falošnej správy je „anti 5G USB kľúč“, ktorý údajne chráni pred 5G žiarením. Odhliadnuc od toho, že vo všeobecnosti všetky rádiové vlny podliehajú prísnej regulácii, aby nám neškodili, tak spomínaný kľúč nebol ničím iným, ako bežným USBčkom s chabou 128MB pamäťou. Teda až na to, že si za neho výrobca pýtal 375€. Ale aj napriek tomu, že vlastne išlo o bežný USB kľúč, tak zaujal veľké množstvo ľudí.

Google začal poskytovať bližšie informácie o výsledkoch vyhľadávaní. Zatiaľ však len v USA

Google v priebehu prvého kvartálu tohto roka predstavil zaujímavú funkciu. Konkrétne začal ponúkať podrobnejšie informácie o výsledkoch vyhľadávania. O čo konkrétne ide? Pri výsledkoch vyhľadávania začala spoločnosť zobrazovať ikonu s tromi bodkami, pomocou ktorej sa môžete dozvedieť bližší popis, ako o zdroji, tak aj o samotnej správe. Treba však dať, že funkcia nižšie nie je aktuálne globálne dostupnou.

„Od dnešného dňa sa vám pri väčšine výsledkov na Googli začne zobrazovať ikona ponuky, po ktorej klepnutí získate ďalšie informácie o výsledku alebo funkcii a o tom, odkiaľ tieto informácie pochádzajú. V tomto dodatočnom kontexte môžete urobiť informovanejšie rozhodnutie o weboch, ktoré chcete navštíviť, a o tom, aké výsledky budú pre vás najužitočnejšie.“  uviedla spoločnosť v blogovom príspevku z februára tohto roka.

Pre lepšiu ilustráciu si môžete pozrieť nižšie náhľad, ako táto funkcia vyzerá v praxi. Potom, ako používateľ klikol na ponuku, tak získal o výsledku vyhľadávania bližšie informácie.

Google_informacie o vysledku vyhladavania
Zdroj: Google blog

„Ak je to možné, uvidíte popis webu z Wikipédie, ktorý poskytuje bezplatné a spoľahlivé informácie o desiatkach miliónov webov na webe. Tieto popisy vychádzajú z otvoreného modelu úprav na Wikipédii, ktorý sa pri pridávaní obsahu spolieha na tisíce globálnych dobrovoľníkov. Tieto popisy poskytnú najaktuálnejšie overené a zdrojové informácie o tomto serveri dostupné na Wikipédii.“ píše Google vo svojom blogu.

Jednou z ďalších funkcií, ktorá je dostupnou naprieč USA, je aj možnosť dohľadania bližších informácií ohladne správ ako takých. Ako môžete vidieť nižšie, tak v prípade, ak sa dopátrate k správam, napríklad zo stránok, o ktorých ste nikdy nepočuli, tak si môžete rovnako pozrieť informácie o zdroji. Napríklad nižšie môžete vidieť informáciu, že ide nielen o falošnú správu, ale aj o web, ktorý zhromažďuje tieto falošné správy.

Rovnako aj obrázky môžu byť mnohokrát zavádzajúcimi. Ako sa hovorí, niekedy je lepšie jedenkrát vidieť, ako 1000-krát počuť. To je aj jeden z dôvodov, prečo by sme mali častejšie používať funkciu vyhľadania obrázkov, ktoré vidíme. Pomocou tejto funkcie je možné totiž dohľadať, či obrázok bol použitý aj na iných stránkach a tak možno identifikovať, či nejde potenciálne o podvrh. Táto funkcia je mimochodom dostupnou aj u nás.

Ako sme už však vyššie spomínali, tak tieto funkcie nie sú aktuálne dostupné naprieč celým svetom, ale len vo vybraných regiónoch, najme v USA. V každom prípade ide o skvelé nástroje, ktoré  môžu do budúcnosti zmierniť vplyv šírenia falošných správ.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close