BezpečnosťSpravodajstvo

Pozrite sa, ako dokonalo Google monitoruje Váš pohyb a ako môžete obmedziť zbieranie týchto dát

Pozrite sa, aké dáta Google v spojitosti s Vašim pohybom a aktivitami na webe monitoruje vrátane postupu, ako obmedziť zber týchto dát.

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli návod, ako je možné obmedziť spoločnosti Facebook zbieranie dát o Vás. Facebook však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá monitoruje to, ako sa pohybujeme, čo robíme a podobne. Dnes by sme Vám radi ukázali sekciu Časová OS v rámci Google a ďalšie nastavenia, ktoré monitorujú Vašu polohu a ďalšie online aktivity.

Kde všade ste boli? Google si spomenie za Vás

Chcete vedieť, kde ste boli a ako ste sa pohybovali napríklad dva týždne dozadu? Nuž, Google Vám to prezradí, a to celkom podrobne. Stačí, ak ste prihlásený vo svojom účte a navštívite stránku Google časová os. Ako môžete vidieť nižšie, tak v pravom hornom rohu máte možnosť zvolenia dátumu. Po zvolení dátumu, uvidíte celkom bohaté informácie, ktoré Vám prezradia, ako ste sa pohybovali. Napríklad, my sme si zvolili 13. február 2020. Následne si môžete rozkliknúť aj jednotlivé body, v rámci ktorých uvidíte ako ste sa pohybovali (autom, autobusom, peši,…) ako aj to, ako dlho ste cestovali.

Ak by ste chceli zamedziť spoločnosti Google, aby aktívne sledoval Vašu polohu, tak môžete tak spraviť prostredníctvom tohto odkazu. Následne stačí len zrušiť sledovanie Vašej polohy pomocou „Location History“.

vypnutie aktivity sledovania_google
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak by ste chceli odstrániť Vašu aktivitu, tak môžete tak spraviť prostredníctvom tohto odkazu(v bočnej lište nájdete položku Odstrániť aktivitu podľa). V rámci tejto sekcie môžete vymazať ako jednotlivé aktivity, ktoré Google monitoruje, tak aj všetky aktivity (napríklad za poslednú hodinu, deň, celé obdobie, alebo podľa vlastného rozsahu).

Google Odstranenie aktivity_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako automaticky mazať o Vás uložené dáta?

Ak by ste si chceli nastaviť automatické mazanie Vašich dát, tak môžete tak spraviť prostredníctvom sekcie „Riadenie aktivity“, ktorú nájdete na tomto odkaze.

Riadenie aktivity_google
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci sekcie kliknite na „Spravovať aktivitu“. Následne budete presmerovaný na stránku, ako môžete vidieť nižšie. V rámci nej vyberte možnosť „Vybrať lehotu uchovávania“. V rámci tejto sekcie budete mať na výber z troch možností ako dlho chcete, aby o Vás Google uchovával dáta (všetky dáta vrátane Vašej aktivity mimo sledovanie polohy).

Ak by ste si chceli pozrieť, aké údaje a akú aktivitu o Vás Google zbiera, tak môžete tak spraviť prostredníctvom tohto odkazu. Okrem toho môžete v rámci tejto sekcie nastavení  aj upraviť jednotlivé nastavenia uchovávanie dát pri ďalších aktivitách (vrátane pozastavenia zbierania dát). V rámci stránky je potrebné kliknúť na „Spravovať aktivitu“ pri jednotlivých sekciách a následne na „Zmeniť nastavenia“, kde budete mať možnosť pozastavenia zbieranie dát.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close