Pracovné ponuky
ANDROIDSpravodajstvo

Pozrite sa aké parametre mal prvý Android smartfón na svete. Predstavený bol pred 11 rokmi

Prvý smartfón s operačným systémom Android nebol uvedený na trh dnešnými lídrami na trhu, ako je Samsung či Huawei, ale spoločnosťou HTC.

Operačný systém Android bol verejnosti predstavený v  roku 2007, paradoxom je, že pôvodne vôbec nebol vyvíjaný pre smartfóny, ale pre kamery. Pôvodne za operačným systémom Android stál vývojár Andy Rubin, ktorý ho v roku 2005 predal spoločnosti Google za neznámu cenu (pozn. redakcie: hovorí sa, že OS bol predaný spoločnosti Google za 50-miliónov dolárov). Mimochodom, Andy Rubin nastúpil následne do spoločnosti Google ako viceprezident spoločnosti pre mobilný a digitálny trh.

Vráťme sa však späť k  operačnému systému Android, rok po tom ako bol predstavený verejnosti, sme mohli byť svedkami aj predstavenia prvého smartfónu s týmto operačným systémom. Tipnete si o akú spoločnosť išlo? Nebol to ani Samsung, ani Nokia, ale taiwanská spoločnosť HTC.

HTC Dream

Vôbec prvým smartfónom s  operačným systémom Android bol telefón HTC Dream, tiež známy aj pod názvom T-Mobile G1, ktorý bol dostupný hlavne v Amerike a vo vybraných krajinách Európy (napr. v susednom Poľsku). Mimochodom, telefón ponúkal vysúvaciu QWERTY klávesnicu.

HTC Dream
Zdroj: pinterest (Review To Price)

HTC Dream bol smartfón, ktorý bol verejnosti predstavený koncom septembra, a  do predaja sa dostal koncom októbra, konkrétne 22.. Zaujímavosťou je, že telefón vôbec nebol predstavený s Androidom 1.0, ako by ste čakali, ale s verziou 1.6. Telefón disponoval 192MB RAM v kombinácii so 256MB úložným priestorom. Čerešničkou na torte bolo, že ju bolo možné rozšíriť o ďalších 16GB pomocou pamäťovej karty. Batéria telefónu bola 1150mAh. Srdcom zariadenia bol procesor Qualcomm MSM7201A ARM11. Telefón sa ďalej chválil dotykovým displejom s rozlíšením 320 x 480 bodov (~180ppi. Dnešné vlajkové smartfóny majú hustotu pixelov od ~400ppi do 500ppi). Aby sme nezabudli, kamera telefónu mala rozlíšenie 3,15MP.

Len pre zaujímavosť, Google s operačným systémom Android v roku 2009 v Amerike dokázal získať trhový podiel v objeme 6%.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Android Andy Rubin Nostalgia

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close