Pozor! Schránky Slovákov zaplavujú podvodné e-maily vydávajúce sa za jednu z najväčších bánk! Nedajte sa nachytať!

Kybernetickí zločinci sú čoraz dôveryhodnejšími. Tentokrát dokonalo napodobnili stránky banky za účelom, aby získali vaše prihlasovacie údaje.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Posledné týždne môžeme počuť o množstve hackerských útokov v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Väčšina týchto útokov ja zameraná na pomoc Ukrajine. Mohlo by sa zdať, ako keby si hackeri dali prestávku s útokmi na bežných ľudí a postavili sa proti agresii Ruska. Nie je to však pravda, zlí hackeri aj naďalej vyvíjajú svoje aktivity s cieľom, aby sa na náš úkor obohatili.

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva podvodná e-mailová kampaň, ktorá sa tvári, ako od Tatra banky. Ako môžete vidieť nižšie, tak kybernetickí kriminálnici rozosielajú správy, v ktorých píšu, že váš bankový účet bol zablokovaný. E-mail rovnako vyzýva, aby ste vykonali niekoľko bezpečnostných krokov. Samozrejme, na to aby ste ich mohli tieto kroky vykonať, tak sa musíte prihlásiť do vášho internet bankingu. V skutočnosti však len odovzdáte hackerom vaše údaje vrátane overovacieho hesla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vážený zákazník,

Z bezpečnostných dôvodov sme deaktivovali funkciu prihlasovania vo vašom účte TARTABANKY (musíte použiť svoju kartu a čítačku).

Rýchlo postupujte podľa nižšie uvedených bezpečnostných krokov:

https://moja.tatrabanka.sk/html-tb/login

Ak ste si ho neaktivovali teraz, váš účet natrvalo deaktivujeme

Ďakujeme, že používate Internet banking Tatra banky.

S úctou,

Tatra banka.2022“ píšu hacker v podvodnej správe.

Podvodny email tvariaci sa ako od tatrabanky
Zdroj: Vosveteit.sk

Útok ako taký vyzerá dôveryhodne vzhľadom na to, že text URL adresy sa nijako nelíši od originálneho. Ak si však pozriete reálnu adresu, ktorá sa skrýva za textom https://moja.tatrabanka.sk/html-tb/login, tak zistíte, že hacker vás posiela na úplne inú stránku – https://mejor.mba/.well-known/tatra/. Okrem iného, stránka na ktorú vás presmeruje, je takmer identickou s webovou stránkou banky. Dokonca na podvodnej stránke je uvedený aj oznam o podvodoch, čo ešte viac pridáva na dôveryhodnosti stránky.

Ako zistiť, či ide o podvod?

Ako môžete vyššie vidieť, tak hackeri plynúcim časom sú čoraz presvedčivejší a nám, bežným ľuďom, nezostáva nič iné, ako len byť viac obozretnejší. Dovoľte nám preto dať vám do pozornosti niekoľko tipov, ako môžete rozoznať podvodný e-mail. Pozrite sa na e-mailovú adresu odosielateľa správy. V tomto prípade však nestačí vidieť len text odosielateľa, ale aj adresu. Prejdite preto myškou po adrese a následne uvidíte reálnu adresu odosielateľa. Rovnako sa pozerajte aj po internetovej stránke, na ktorú vás podvodník chce presmerovať. Aj v tomto prípade platí, že prejdite po URL odkaze a potom v spodnej časti prehliadača uvidíte reálnu URL adresu stránky, na ktorú vedie odkaz. Taktiež sa pozerajte, či stránka disponuje HTTPS certifikátom. Ak nie, tak komunikácia medzi vami a stránkou môže byť potenciálne odchytená.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre