APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Pozor na túto „vylepšenú“ verziu WhatsAppu! Môže vám narobiť mnoho nepríjemnosti

Známa alternatívna aplikácia, prostredníctvom ktorej sa dá pristupovať k službe WhatsApp, obsahuje trójskeho koňa známeho ako Triada.

Služba WhatsApp medzi používateľmi smartfónov je nesmierne populárnou a to je aj jeden z dôvodov, prečo vznikajú rôzne mutácie tejto aplikácie. Nie tak dávno sme upozorňovali na niekoľko populárnych aplikácií, ktoré sú medzi používateľmi vo vysokej miere používanými, prostredníctvom ktorých používatelia pristupujú k službe. Zatiaľ, čo WhatsApp vo všeobecnosti zakazuje používanie alternatívnych aplikácií pod hrozbou zablokovania účtu, tak najnovšia verzia jednej z populárnych alternatív, vám môže narobiť kopu nepríjemnosti.

Pozor na novú verziu aplikácie FMWhatsapp

Zatiaľ, čo mnoho alternatívnych aplikácií k službe WhatsApp ponúka viacero žiadaných funkcií, ktorými originálna aplikácia nedisponuje, napríklad používanie jedného účtu na dvoch zariadenia súčasne, tak niektoré z týchto aplikácií sú schopné narobiť používateľom vrásky na čele.

Aplikácia obsahuje nebezpečného trojského koňa, Triada

Jednou z týchto aplikácií, ktorá sa teší veľkej popularite, je FMWhatsapp. Najnovšie verzia tejto aplikácie robí však mnohým používateľom problémy. Ako informuje portál news18.com, tak najnovšia verzia tejto populárnej alternatívy, obsahuje trojského koňa. Ide konkrétne o škodlivý kód známy pod menom Triada. Ako náhle je tento škodlivý kód nahraný  do smartfónu, tak prebieha skenovanie zariadenia a takto získané dáta sú následne odosielanie na server útočníka.

Okrem iného, ďalšia hrozba, ktorá plynie z tohto vírusu je, že hacker môže potenciálne nahrať do smartfónu ďalší software. To umožňuje hackerovi bez vedomia používateľa napríklad spúšťať v zariadení reklamu, spúšťať rôzne služby, prihlasovať používateľov k rôznym plateným službám a podobne. Vírus je okrem iného schopný pristupovať aj k obsahu SMS správ a čítať konverzácie z ďalších komunikačných platforiem. Inými slovami, je schopný pristupovať aj k 2FA správam, ktoré častokrát slúžia pri verifikácií rôznych úkonov, ako sú napríklad aj online platby.

„Stojí za to zdôrazniť, že používatelia aplikácie FMWhatsapp jej udeľujú povolenie na čítanie ich SMS správ, čo znamená, že k nim získa prístup aj trójsky kôň vrátane všetkých ďalšíych škodlivých modulov, ktoré sú do zariadenia nahrané. To umožňuje útočníkom automaticky zaregistrovať obeť k prémiovému predplatnému, aj keď je na dokončenie postupu potrebný potvrdzovací kód.“ píše sa v publikovanej správe.

Ivan Golovin, zo spoločnosti Kaspersky, ktorý objavil najnovšiu hrozbu hovorí, že najučenejším spôsobom, ako sa vyhnúť nainštalovaniu škodlivých aplikácií je, používať originálne aplikácie od vývojárov služieb. Ďalej dodáva, že pre bežného používateľa je ťažké odhaliť, či neoriginálne aplikácie sú škodlivými alebo nie a to z dôvodu, že častokrát sú navrhnuté tak, aby robili čo deklarujú, avšak na pozadí robia ďalšie veci.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close