BezpečnosťSpravodajstvo

POZOR: Na Slovákov útočí podvodný e-mail, v ktorom sa píše, že ich majú natočených pri sledovaní porna. Ide o podvod!

ESET varuje pred podvodnými e-mailovými správami, ktoré hovoria o tom, že adresáta natočili pri sledovaní porna a ak nezaplatia, tak zverejnia video.

Spoločnosť ESET prostredníctvom tlačovej správy varuje verejnosť na nové podvodné správy, ktoré sa začali objavovať v e-mailových schránkach Slovákov. V rámci nich sa podvodníci snažia vymámiť od adresátov vydieraním peniaze, píše ESET.

Už aj po Slovensky

ESET v rámci zverejnenej tlačovej správy píše, že útočníci urobili niekoľko vylepšení oproti poslednému obdobnému pokusu o vymámenie peňazí. Tým najvýznamnejším však je, že podvodníci nepíšu už v Angličtine, ale v Slovenčine, ktorá na prvý pohľad nie je tak „lámavou“. Ako môžete vidieť nižšie, tak autor správy, ktorá je rozosielaná píše, že má adresáta nahraného pri tom, ako sledoval pornografické stránky, vrátane videa ktoré sledoval. Obetiam ďalej píše, že ak nezaplatia 950€ v digitálnej menej Bitcoin, tak video zašle všetkým kontaktom.

ESET_VypalnickaSprava (1)
Zdroj: ESET (Tlačová správa)

„Útočníci v týchto emailoch len klamú a manipulujú,“ hovorí Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET. „Rozhodne neodporúčame platiť žiadne výpalné. Útočník sa len snaží zneužiť nevedomosť obete tým, že jej podvodnú správu zašle akoby z jej vlastnej e-mailovej adresy. Adresu odosielateľa však dokážu technickejšie zdatnejší jedinci zmeniť relatívne jednoducho a rýchlo,“ vysvetľuje Kubovič, ktorý ďalej dodáva: „Ide o relatívne jednoduchý podvod a adresáti sa nemusia obávať. Ak sa však útočníci dostali k e-mailovej adrese potenciálnej obete, zjavne sa už objavila v niektorom zo zoznamov uniknutých dát na internete. Používatelia by v takom prípade mali radšej zvážiť zmenu hesla a pridanie dvojfaktorovej autentifikácie na daný e-mail prípadne ostatné služby a kontá, ktoré chránia rovnakým heslom,“ odporúča Kubovič.

V každom prípade, ak ste takýto e-mail dostali tak je vysoko pravdepodobné, že Váš účet bol v minulosti uniknutý z nejakej služby. Preto Vám odporúčame si preveriť vo verejných databázach či Váš e-mail nebol niekedy nejakou službou nechcene prezradený. Ako na to sa môžete pozrieť v jednom z našich starších článkov, ktorý nájdete nižšie.

Chcete zistiť či Vaše heslo do e-mailu nebolo odhalené? Toto je aktuálne jedna z najväčších databáz s ukradnutými e-mailmi a heslami

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close