fbpx
BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor na neoficiálne mapy, ktoré sledujú situáciu okolo COVID-19. Objavil sa malvér „CovidLock“, na ktorý naleteli už kvantá ľudí

Hackeri aj naďalej zneužívajú vážnu situáciu vo svete

Kyberzločinci radi využívajú príležitosti, kedy sú ľudia najviac zraniteľní. Využívajú ťažké časy, keď ľudia žijú v strachu na to, aby zarobili. Vždy, keď sa objaví udalosť, ktorá vyvoláva búrlivé reakcie, kyberzločinci ju okamžite využijú.

Inak to nie je ani s prípadom nového koronavírusu. Krátko po potvrdení prvých prípadov objavili výskumníci z DomainTools nárast webových stránok, ktoré ťažili práve z ochorenia COVID-19. Tieto stránky sa navýšili niekoľkonásobne v posledných pár týždňoch a väčšina z nich je nejakou formou podvodu. Vo väčšine prípadoch využívajú  na nalákanie používateľov mapy, ktoré monitorujú aktuálnu situáciu okolo šíriaceho sa vírusu. Sú totiž atraktívne pre čitateľov.

coronavirus-ransomware-site
Zdroj: domaintools.com

Bezpečnostný tím tieto stránky neustále monitoruje. Dobrým príkladom ne napríklad novoobjavená stránka s  názvom coronavirusapp[.]site , ktorá tvrdí, že dokáže sledovať šírenie nákazy v reálnom čase. Okrem iného si v priebehu posledných dní získala kvantum návštevníkov, ktorí pravdepodobne už ľutujú, že ju  objavili. Svojich návštevníkov nabáda na stiahnutie si Android aplikácie, ktorá im dá prístup k sledovaniu nákazy. V skutočnosti je aplikácia ransomwarom, ktorý vám znemožní prístup k zariadeniu. Ide o typ vírusu, ktorý nebol ešte pozorovaný a nazýva sa „CovidLock.“ Vynúti zmenu hesla, ktoré používate na odomknutie smartfónu.

cornavirus-tracker-app
Zdroj: domaintools.com

Ransomware od vás požaduje 100 amerických dolárov v bitcoine, ktoré musíte zaplatiť do 48 hodín. V prípade nevyhoveniu ich požiadavkám hackeri tvrdia, že vymažú všetky vaše kontakty, obrázky, videá a celú pamäť telefónu. Dokonca tvrdia, že váš sociálny profil zverejnia.

corinavirus-ransom-note
Zdroj: domaintools.com

Odkedy vyšiel Android Nougat, existuje ochrana pred týmto typom útoku. Funguje však jedine v prípade, že máte na zariadení nastavené heslo. Ak ste si ho nenastavili, stále ste zraniteľní voči tomuto ransomwaru. Spoločnosť DomainTools vírus skúma a ubezpečujú, že všetky potrebné kľúče na odomknutie zariadenia zverejnia. Medzitým tvrdia, že ľudia majú čerpať informácie jedine z overených vládnych, či vedeckých stránok. Nemajú klikať na žiadne e-maily, týkajúce sa zdravia. Taktiež by ľudia mali sťahovať aplikácie jedine z webu Google Play.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close