Pozor! Jedna z väčších slovenských bánk upozorňuje na rozmáhajúce sa phishing útoky. Týka sa to aj vás?

Tatra Banka upozorňuje na zvýšený počet Phishing útokov.

Tatra Banka hlasi phishing utoky
Zdroj: Vosveteit

Phishing útoky sú stále častejším nástrojom hackerov, prostredníctvom ktorého sa snažia obohatiť na úkor bežných ľudí. Nie tak dávno sme upozorňovali napríklad podvody spojené s e-mailovými správami, kde dominovalo logo spoločnosti Slovenská pošta. Tie nabádali klientov na to, aby si zmenili adresu doručenia, alebo aby zaplatili drobný poplatok, aby mohla byť zásielka prepustená a následne doručená. Samozrejme, išlo o podvod.

Tatra Banka eviduje zvýšený počet Phishing útokov

Najnovšie Tatra Banka upozorňuje, že eviduje nárast aktivity podvodníkov snažiacich sa obohatiť na úkor klientov spoločnosti. Konkrétne hovorí o rozmáhajúcich sa Phishing útokov. Ide o typ útoku, kedy útočník rozhodí na prvý pohľad jednoducho vyzerajúci podvod na veľké množstvo používateľov a čaká, kto sa chytí. Od toho je odvodený aj názov „Phishing“, teda rybárčenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete vidieť nižšie, tak banka potom, ako otvoríte jej mobilnú aplikáciu, začala hlásiť výrazný nárast pokusov o získanie a zneužitie prihlasovacích údajov, bezpečnostných kódov a údajov z platobných kariet klientov.

Tatra Banka eviduje podvody_1
Zdroj: Vosveteit

Banka ďalej upozorňuje na to, že máme byť obozretní a to obzvlášť pri rôznych súťažiach, zbierkach, či inzerátoch, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neodolateľne. Najčastejšie podvodníci v tomto prípade žiadajú vyplnenie viacerých údajov prostredníctvom rôznych formulárov vrátane platobných údajov. Rovnako sa útočník môže pokúsiť aj o zaslanie stránok, ktoré sa bude tvária ako „štandardný web“, prostredníctvom ktorého je napríklad potrebné overiť, či aktualizovať existujúce údaje. Pre tento typ webov je častokrát typické, že vyzerajú na prvý pohľad nerozoznateľne od originálnych stránok. Líšia sa napríklad len v URL adrese. Menej pozorný používateľ následne vyplní údaje a odošle ich v domnienke, že postupuje podľa pokynov banky, či predajcu a podobne. V skutočnosti však odovzdá údaje útočníkovi.

Banka ďalej upozorňuje na to, že nikdy nevyzýva používateľov na to, aby autorizovali prichádzajúcu platbu.

„Prosíme zvýšte opatrnosť pri používaní Vašej platobnej karty.

Venujte pozornosť informáciám, ktoré Vám banka doručuje spolu s bezpečnostnými kódmi alebo pri potvrdzovaní platieb cez internet. Vždy si skontrolujte názov obchodníka a sumu na zaplatenie.

Banka Vás nikdy nevyzve, aby ste prijatie Vami očakávanej platby potvrdili bezpečnostným kódom. Navyše, ak ho musíte niekomu poslať alebo ho vpísať do formulára, ktorý Vám s najväčšou pravdepodobnosťou zaslal podvodník.“ píše sa v oznámení nižšie.

Už ste sa v minulosti stretli s podobným typom útoku, či pokusu o získanie informácií? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre