APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoWindows

Poznámkový blok od Microsoftu stiahnete už aj prostredníctvom obchodu s aplikáciami

Poznámkový blok od spoločnosť Microsoft je dostupný prostredníctvom obchodu s aplikáciami. Zjednoduší sa tak proces aktualizácie aplikácie.

V Microsoft obchode sa objavila „staro-nová“ aplikácia Windows Notepad, resp. Poznámkový blok. Ide o textový editor s viac ako 30-ročnou históriou pre Windows počítače.

Hlavným dôvodom prečo spoločnosť Microsoft priniesla aplikáciu do obchodu, sú aktualizácie. Doteraz aplikácia bola totiž aktualizovanou len prostredníctvom systémových aktualizácií. Najnovšie bude môcť Microsoft aplikáciu aktualizovať aj prostredníctvom obchodu.

„Poznámkový blok je rýchly a jednoduchý textový editor v systéme Windows už viac ako 30 rokov a teraz je k dispozícii v obchode Microsoft Store! Okamžite môžete prezerať, upravovať a prehľadávať dokumenty vo formáte obyčajného textu a súbory zdrojového kódu.“

Okrem iného spoločnosť aktualizovala  ikonu aplikácie, ktorá vyzerá na prvý pohľad modernejšie a zároveň sa nesie v dizajnovom jazyku Fluent Design, ktorý lemuje operačný systém Windows. Aplikáciu si samozrejme môžete pripnúť do ponuka Štart vrátane Taskbaru. V prípade, ak ste aplikáciu dlhšiu dobu nepoužívali, tak by ste jej mali dať šancu. Microsoft v rámci nej pridal medzičasom niekoľko užitočných funkcionalít.

Windows Notepad
Windows Notepad
Developer: ‪Microsoft Corporation‬
Price: Free

Jednou z nových funkcií sú nové možnosti vyhľadania a nahradenia textu. Okrem iného si aplikácia bude pamätať predtým zadané hodnoty a stav začiarkovacích políčok, ktoré automaticky bude predvypĺňať pri ďalšom využívaní tejto funkcie.

Poznamkovy blok v Microsoft obchode nova funkcia_1
Zdroj: Microsoft blog

Ďalšia funkcia, ktorú Microsoft do aplikácie pridal, je možnosť približovania textu. Urobíte tak pomocou skratky CTRL+ točenie kolieska na myške.

Poznamkovy blog Microsoft priblizenie textu
Zdroj: Microsoft blog

Poznámkový blog bude zároveň ukazovať znak hviezdy (*)  pred názvom dokumentu, ktorý indikuje, že poznámkový blog nie je od poslednej zmeny uloženým.

Poznamkovy blok_zank neulozenia
Zdroj: Microsoft blog

Microsoft zároveň vylepšil spôsob, akým Poznámkový blog spracováva kódovanie. Okrem iného Microsoft pridal možnosť ukladania súborov do UTF-8, ktoré sú spätne kompatibilné s ASCII a zároveň poskytuje lepšiu interoperabilitu s webom, kde UTF-8 je predvoleným kódovaním.

Via mspoweruser.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close