Poznáme bližšie špecifikácie procesoru Microsoft SQ1, za ktorým stojí spoločnosť Qualcomm. Konkurenti sa majú čoho obávať

Nový ARM procesor bude určený výlučne pre nový Microsoft Surface Pro X

Surface-ProX_opt
Zdroj: Microsoft

Nedávna konferencia spoločnosti Microsoft vyvolala vo svete technológií naozaj veľký rozruch. Najväčší úspech zožal určite skladací smartfón Surface Duo, no určite netreba zabúdať ani na ďalšie zariadenia, napríklad na taký špičkový 2 v 1 Microsoft Surface Pro X, ktorý je vybavený naozaj unikátnym hardvérom. Práve unikátny hardvér, respektíve procesor nového Surface Pro X je dnešnou témou, na ktorú si posvietime. O bližších špecifikáciách nového procesoru z výrobe Microsoftu informoval zahraničný portál TheVerge.

Špičkový procesor s vlastnou značkou

Základným kameňom nového 2 v 1 zariadenia Microsoft Surface Pro X je úplne jedinečný procesor s označením Microsoft SQ1. Špeciálny 7nm procesor bol vyrobený v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm, ktorá novinku postavila na vlastnom ARM procesore, ktorý nesie označenie Snapdragon 8cx. V porovnaní s „domácim“ procesorom je však na tom model od Qualcommu o niečo horšie a to hneď z viacerých pohľadov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozdielový je grafický výkon

Najväčšou prednosťou čipu od Microsoftu je obrovská dávka grafického výkonu, za ktorú by sa nehanbili ani konkurenčné procesory od Intelu. Microsoft SQ1 je totižto vybavený grafickým procesorom Adreno 685, pričom klasický Snapdragon 8cx disponuje o čosi slabším čipom Adreno 680. Pri pohľade na samotný výkon hovoria čísla jasne v prospech čipu Adreno 685. Jeho grafický výkon totižto dosahuje hodnotu 2.1 TFLOPS, čo je takmer dvojnásobný grafický výkon v porovnaní s procesorom Snapdragon 850.

microsoft sq1_opt
Zdroj: Microsoft

O „klasický“ výpočtový výkon sa stará 8 jadier Kryo, ktoré v porovnaní s klasickými jadrami bežia na vyššej pracovnej frekvencii, ktorá dosahuje úroveň až 3 GHz, čo je na mobilný čip naozaj pekné číslo. Veľkou výhodou tohto čipu je aj výkon v oblasti umelej inteligencie, ktorý sa vyšplhal až na 9 TFLOPS. Pre porovnanie, je to zhruba výkon na úrovni vlajkového procesoru Snapdragon 855, ktorý využíva väčšina vlajkových Android smartfónov.

Najsilnejšie stránky ARM procesoru Microsoft SQ1

Procesor Microsoft SQ1 exceluje však aj v ďalších oblastiach. Veľkou výhodou, že sa jedná iba o 7W procesor, ktorý je za bežných podmienok niekoľkonásobne energeticky úspornejší, ako jeho konkurenti. Výrobca však udáva, že procesor vie využívať až 15W, ale iba počas krátkeho času v situácii, kedy je vyšší výkon naozaj potrebný. Ďalšou výhodou procesoru je samozrejme integrovaný LTE modem Snadpragon X24, ktorý patrí medzi najúspornejšie v tejto triede.

Treba počítať aj s obmedzeniami

I keď všetky vyššie spomenuté špecifikácie môžu naznačovať možnosť naozaj širokospektrálneho použitia tohto procesoru, treba sa udržiavať v rámci technických možností a schopností takéhoto procesoru. Keďže ide o ARM procesor, musíme sa zmieriť s nejakými obmedzeniami. Najväčšie obmedzenie čaká používateľov v prípade spomínaného grafického výkonu, ktorý bude pomerne veľký. Bohužiaľ, nemôžme počítač s využitím notebooku napríklad na hranie menej náročných hier. Procesor Microsoft SQ1 totižto nepodporuje takmer žiadne OpenGL hry, takže hráči môžu svoje nádeje viac menej už vopred zabaliť. Grafický výkon bude možné využiť až v prípade pokročilých grafických aplikácií, napríklad v aplikáciách z balíčka Adobe. Naneštastie, aj v tomto prípade si musíme na niektoré produkty počkať. Do dnešného dňa nie je väčšina aplikácií prispôsobená na najnovšie ARM procesory a veľká časť z nich funguje v ARM prostredí iba ako emulovaná klasická aplikácia, čo výrazne okresáva potenciál samotného zariadenia. Bližšia spolupráca výrobcov a vývojárov softvéru by však mohla už v blízkej dobe priniesť prvé ovocie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre