Štúdia poukazuje na pozitívny vplyv alkoholu, ktorého konzumácia v obmedzenom množstve zlepšuje schopnosť hovoriť cudzími jazykmi

pivo beer-3803425_960_720
Zdroj: pixabay.com

Stačí pohár vína alebo piva a dokonca aj ten najväčší antitalent na cudzie jazyky je odrazu schopnejší lepšie komunikovať anglicky, nemecky, španielsky alebo francúzsky. Aspoň je veľa milovníkov alkoholu o tom pevne presvedčených. Teraz zo však majú aj vedecky potvrdené. Portál Spektrum.de upozornil na výskum vedcov pod vedením Fritza Rennera z Univerzity v Maastrichtu, ktorý podkladá hypotézu lepšej komunikácie reálnymi číslami.

Ale len jedno, nie 10!

Pre ich experiment Renner a jeho kolegovia prijali 50 ľudí s nemeckým jazykom, ktorí študovali na Maastrichtskej univerzite a nedávno sa pre tento účel naučili holandsky. Vedci ponúkli jednej časti účastníkov nealkoholický a druhej časti alkoholický nápoj. Presná dávka alkoholu bola prispôsobená telesnej hmotnosti účastníkov, ale bola približne ekvivalentná 0,5 litrovej fľaši piva. Následne absolvovali krátke rozhovory v holandčine, ktoré boli zaznamenané a predložené dvom rodeným Holanďanom na hodnotenie. Okrem toho museli účastníci počas rozhovoru zhodnotiť svoje zručnosti v cudzom jazyku. V dôsledku toho jazykoví profesionáli zhodnotili subjektom, ktoré predtým konzumovali alkohol, lepšiu holandčinu. Ich výslovnosť bola predovšetkým lepšia ako výslovnosť tých, ktorí mali len nealkoholický nápoj. Avšak, pokiaľ ide o sebahodnotenie, tieto dve skupiny sa neodlišovali, píšu autori v časopise Journal of Psychopharmacology. Alkohol zjavne zlepšuje našu schopnosť hovoriť cudzími jazykmi, ale len vtedy, ak sa konzumuje v malých množstvách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo sa zdá, že vplyv alkoholu uvoľňuje náš jazyk z hľadiska cudzieho jazyka, nie je zo štúdie jasné. Vedci sa domnievajú, že by to mohol byť práve účinok alkoholu, ktorý zmierňuje úzkosť, čo spôsobuje, že sociálne zábrany sa strácajú, čím sa zabezpečí, že k situácii v rozhovore pristupujeme bezstarostne. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že jedinci užívali len malé množstvo alkoholu.

Zdroj: spektrum.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre