APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Používate WhatsApp? Tieto funkcie, prostredníctvom ktorých viete zvýšiť bezpečnosť služby, neprehliadajte!

Služba WhatsApp schováva v sebe viacero funkcií, mnohé z nich však aktívne nepoužívame, hoci by sme mali.

WhatsApp služba vo všeobecnosti patrí medzi najpopulárnejšie služby svojho druhu. V posledných mesiacoch sa jej dostalo okrem iného extra pozornosti. Dôvodom je zmena podmienok používania služby, ktorá nadobudne platnosť 15. mája. Odhliadnuc od toho, že ide o kontroverzné podmienky vyvolávajúce obavy v mnohých z nás, tak služba ako taká, ponúka viacero funkcií, pomocou ktorých viete zvýšiť zabezpečenie služby a komunikácie. Nižšie sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako na to.

Zapnite si odomknutie aplikácie pomocou odtlačku prsta

Prvou funkciou, ktorú mnoho ľudí opomína, je možnosť odomknutia aplikácie prostredníctvom odtlačku prsta. Ide o jeden z najefektívnejších spôsob, ako sa možno vyhnúť tomu, že sa vám niekto fyzicky dostane k správam v zariadení. Funkciu nájdete pomocou cesty Nastavenia > Účet >  Súkromie > Odmoknutie odtlačkom prsta.

WhatsApp_odomknutie prstom
Zdroj: Vosveteit

Ako môžete vyššie vidieť, tak po zapnutí funkcie, budete mať k dispozícii aj ďalšie nastavenia. Napríklad, ako často má od vás aplikácia pýtať odtlačok.

Funkcia dvojfázového overenia

V posledných mesiacoch sme mohli čítať o viacerých podvodoch v súvislosti so službou WhatsApp. V mnohých prípadoch pritom nie je potrebné nájsť zraniteľnosť priamo v samotnej službe, ale stačí sa dostať k verifikačným správam. Ku ním sa vie útočník najčastejšie dostať pomocou aplikácií tretích strán, ktoré majú oprávnenia čítať oznámenia. Nejde pritom o malo frekventované povolenie, ktoré aplikáciám udeľujeme. Preto jedna z funkcií, ktorá by mala byť aktívnou vo WhatsApp službe, je dvojfázová autentifikácia. K funkcii sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Účet > Dvojfázové overenie.

WhatsApp dvojfazovne overenie
Zdroj: Vosveteit

Funkcia funguje na tom princípe, že ak si účet zaregistrujete opätovne na inom zariadení, tak predtým, ako vás pustí do jej rozhrania, tak od vás vyžiada dodatočné heslo. Rovnako vás funkcia z času na čas vyzve k tomu, aby ste zadali heslo počas používania služby.

Zapnite si funkciu notifikácie, keď dôjde k zmene kryptografického kľúča

Na to, aby niekto získal od vás informácie, tak sa nemusí dostať do vášho zariadenia, ale môže na to využiť aj iný menej zabezpečený účet. Napríklad, ak útočník získa prístup k inému účtu, tak môže od vás vymámiť informácie, ktoré mu poskytnete v domnienke, že si píšete úplne s niekým iným. Preto je dobre mať zapnutú funkciu Zabezpečenie, ktorá vás informuje o tom, že človek, s ktorým komunikujete, si zaregistroval účet na novom zariadení. Zapnúť si ju môžete pomocou cesty Nastavenia > Účet > Zabezpečenie.

WhatsApp_funkcia zabezpecenie
Zdroj: Vosveteit

Vďaka notifikácii, ktorú neskôr uvidíte ak dôjde k zmene kryptografické kľúča, tak budete vedieť, že máte byť viac obozretný.

Robíte si zálohy? Vypnite ich!

Služba WhatsApp umožňuje vytvárať automatické zálohy. Ide o vcelku užitočnú funkciu, ak chcete neskôr preniesť konverzácie do iného zariadenia. Prípadne, ak sa chcete vyhnúť tomu, že ak stratíte smartfón, tak stratíte aj konverzácie. Na druhej strane, čo sa málo hovorí je, že tieto zálohy nie sú už šifrovanými (pozn. redakcie: WhatsApp aktuálne v rámci BETA programu túto funkciu už testuje). V praxi to znamená, že potom ako si vytvoríte zálohu a niekto sa vám dostane napríklad do vášho Gmail účtu, tak jednoducho si ju vie stiahnuť.

WhatsApp_zalohy
Zdroj: vosveteit

Máte podozrenie, že vám niekto číta správy? Takto to zistíte!

V súčasnosti WhatsApp neumožňuje mať účet aktívny na dvoch smartfónoch. Je tam však jedno ALE. Aktuálne môžete WhatsApp používať na smartfóne, tablete, či počítači, prípade cez webové rozhranie v jednom momente. Ako však môžete zistiť, či niekto nie je náhodou prihlásený k vášmu účtu? Ide to vcelku jednoducho. Urobiť to môžete pomocou Nastavení aplikácie cez položku WhatsApp Web, kde uvidíte všetky zariadenia, ktoré sú mimo vášho smartfónu prihlásené k vášmu účtu.

Mimochodom, ak vás o téme zabezpečenia služby WhatsApp zaujíma viac informácií, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme šifrovaniu správ. Okrem iného nezabudnite na to, že služba ponúka aj možnosť komunikácie prostredníctvom miznúcich správ.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close