NávodyTECHNOLÓGIE

Používate vo svojom smartfóne SD kartu? Vyhýbajte sa týmto chybám, aby ste nedošli o svoje dáta!

SD karty v smartfónoch sú síce na ústupe, mnohí používatelia na ne však nedajú dopustiť. Pozrite sa, ako zabrániť poškodeniu súborov na nej.

SD karty v smartfónoch boli svojho času veľmi populárne. To všetko sa však zmenilo s príchodom rôznych cloudových úložísk a vyšších pamäťových konfigurácií smartfónov. Karty v smartfónoch s úlohou rozšírenia úložiska či zálohy dát však majú stále svoju úlohu a aj naďalej sú vo veľkej miere využívanými. Či už zo zvyku tieto karty prenášame zo smartfónu do smartfónu alebo nám jednoducho príde pohodlnejšie takto prenášať svoje súbory, stále sú medzi nami. Ako sa však vyhnúť nenávratnej strate súborov na SD karte? I používanie tohto typu úložiska má svoje pravidlá, takže ak kartu používate, čitajte pozorne.

Vybrali ste si správnu kartu?

Základným krokom pri používaní SD karty je kontrola jej kvality. Na internete i v kamenných obchodoch nájdeme rôzne lacné SD karty či ich čítačky a práve tie môžu byť dôvodom, prečo vaše súbory „len tak“ zmiznú. Až si teda budete nabudúce kupovať pamäťovú kartu do svojho smartfónu, odporúčame vám investovať do kvality a známych značiek.

Oplatí sa nepodceniť kvalitu karty, pretože pri lacných nekvalitných kartách sa vám môže ľahko stať, že sa sama od seba poškodí a môže to trvať len niekoľko týždňov, kým si karta vyžiada formátovanie. A s ním i odstránenie všetkých súborov.

SD Kartu vo svojom zariadení naformátujte

Najlepším spôsobom ako kartu prispôsobiť k novému hardvéru je jej formátovanie. V ideálnom prípade by ste mali jednu SD kartu využívať len v jednom zariadení a nestriedať ich. Ak to však nie je možné a prenášate SD kartu do nového zariadenia, uložte si súbory do interného úložiska a následne vašu kartu naformátujte. Vyhnete sa tak zbytočnej neskoršej strate súborov.

Pred odstránením karty zo zariadenia ju bezpečne vyberte

Aj vaše smartfóny disponujú funkciou bezpečného odstránenia karty. Túto funkciu poznáme napríklad z počítačov, kedy takýmto spôsobom odstraňujeme USB kľúč. Pred odstránením karty z vášho zariadenia teda nezabudnite zájsť do nastavení smartfónu a pripravte kartu na to, že ju budete vyberať zo zariadenia. Druhým riešením je rovnako kartu vybrať pri vypnutom zariadení, kedy sa reálne úložisko nevyužíva. Ak tak nespravíte, tak vám hrozí potenciálne poškodenie dát uložených na karte.

Nepreťažujte kartu zbytočnými súbormi

Rovnako ako interné úložisko, ani SD karta nemá byť zahltená zbytočným množstvom súborov. Neskúšajte teda koľko súborov sa na vašu kartu zmestí a spravte si rezervu. To, že vaša karta ukazuje voľné úložisko niekoľko gigabajtov neznamená, že ich musíte všetky i zaplniť. Inými slovami, zbytočne vašu kartu neopotrebovávajte.

SD karta má svoju životnosť

V neposlednom rade nezabúdajte, že ani SD karty nie sú nekonečné. Pamäť, ktorú využívajú tieto karty, má obmedzený počet čítania a cyklov, preto sa s každým používaním postupne degraduje. Nie je teda možné využívať túto kartu na dennej báze donekonečna, preto nezabúdajte zálohovať, zálohovať a zálohovať.

Využívate SD karty vo svojich smartfónoch i vy? Alebo ste sa spoľahli na novšie spôsoby uchovávania súborov? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close