Používate tmavý režim vo vašom smartfóne? Pre tieto dôvody by ste sa mu mali vyhnúť!

Tmavý režim v smartfónoch nie je taký zázračný, ako by sme očakávali. V niektorých prípadoch dokáže vyvolať i zdravotné komplikácie.

Tmavy rezim internetovy prehliadac Google Chrome na mobile
Zdroj: flickr.com (srslyguys), Vosveteit.sk

Tmavý režim nabral na popularite len pár rokov dozadu i keď existoval už dlhé roky. S príchodom AMOLED displejov i do lacnejších smartfónov značil úsporu batérie, ktorá podľa najnovších štúdií nie je taká výrazná, ako by sme očakávali. Viete však o tom, že používanie tmavého režimu vo vašom smartfóne má i nevýhody? Najväčším problémom tmavého režimu sú najmä dôsledky pre oči, pričom tmavá téma vášho displeja im môže vážne uškodiť. Ak preferujete teda tmavé pozadie a podklady aplikácií, pozrite sa s nami na dôvody, prečo by ste ich mali vymeniť za svetlé.

Tmavý režim dokáže uškodiť očiam

Najčastejším dôsledkom používania tmavého režimu v smartfónoch je astigmatizmus. Ide o poruchu očí, o ktorej mnohí ľudia ani len netušia, no postihuje až 30% ľudskej populácie. Pri astigmatizme sa očná rohovka zakriví natoľko, že miesto lopty pripomína skôr šišku a to spôsobuje zhoršenú ostrosť zraku či nedostatočné vnímanie detailov a kontrastov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre oči je jednoduchšie čítať tmavý text na bielom podklade

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je papier biely a nepíšeme na tmavé podklady? Človek sa vie lepšie sústrediť pri čítaní tmavého či dokonca čierneho textu na bielom podklade a oči sa pri tom toľko nenamáhajú. Pri čítaní textu v tmavom režime sa totiž zrenička musí viac rozšíriť, čo spôsobuje situáciu, ako keby ste napríklad šoférovali v noci a snažili sa sústrediť na detaily v okolí.

Na tmavý režim sa dá zvyknúť, no nie je to nič prirodzené

Poznáte ten pocit, keď ste zatvorení v tmavej miestnosti a niekto zrazu otvorí dvere či zapne svetlo? Tento pocit nie je príliš príjemný. V takejto situácii si vaše oči už zvykli na tmu v okolí a rovnaká situácia sa deje vo chvíli, keď máte prejsť zo zariadenia s tmavým režimom na zariadenie so svetlým.

Človek si vie skutočne na tmavý režim zvyknúť natoľko, že nám svetlo v okolí či na obrazovke príde nepríjemné. Tento problém sa však dá časom odstrániť striedaním používania tmavého a svetlého režimu.

Používate tmavý režim vo svojom smartfóne i vy? Alebo ste zvyknutí skôr na svetlú tému? Podeľte sa s nami v komentároch!

via Androidauthority.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre