Používate rozšírenia v prehliadači Chrome? Mnohé z nich môžu mať negatívny dopad na spotrebu RAM a výkon CPU

Rozšírenia prehliadača Chrome môžu negatívne vplývať na spotrebu RAM pamäte vrátane výkonu CPU, tvrdí najnovšia štúdia

Internetovy prehliadac chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo Google Chrome

Rozšírenia pre internetové prehliadača sú vskutku populárnymi. Dôvodom je, že dokážu rozšíriť funkcionality prehliadača, pričom ich inštalácia je veľmi jednoduchou a intuitívnou. Hoci prinášajú nové funkcie, tak na druhej strane sú nositeľmi aj negatívnych vplyvov. Portál researchsnipers poukazuje na výsledky štúdie analytikov, ktorí sledovali vplyv 1 000 najpopulárnejších rozšírení pre internetový prehliadač Chrome a ich vplyv na rýchlosť a výkon prehliadača.

Nové funkcie na úkor výkonu zariadenia a spotreby RAM

Analytici si zobrali na mušku 1000 najpopulárnejších rozšírení pre internetový prehliadač Google Chrome, kde testovali ako vplývajú na výkon počítača a rýchlosť. Analyzované boli 4 indikátory. Konkrétne vplyv na CPU (čas vykonávania procesu procesorom), časy vykreslenia webovej stránky, čas využívania CPU na pozadí a spotreba pamäte RAM.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky štúdie ukazujú, že rozšírenia vo všeobecnosti výrazne ovplyvňujú výkon zariadenia ako aj spotrebu operačnej pamäte. Týka sa to pritom aj populárnych rozšírení, ktoré používajú mnohí z nás. Napríklad Grammarly (nástroj na opravu gramatiky), Ghostery (populárny AdBlock) a podobne. Nižšie na grafe si môžete pozrieť vplyv vybraných rozšírení  rozšírení na CPU.

spotreba CPU_rozsirenia
Zdroj: researchsnipers.com

Čas potrebný na spracovanie stránky procesorom sa v prípade niektorých rozšírení predĺžil zo 40 ms na až 500ms. Ide pritom o každé načítanie, a to aj napriek tomu, že máte stránku uloženú vo vyrovnávacej pamäti.

Analytici ďalej píšu, že napríklad v prípade rozšírenia Evenote, ktoré používa viac ako 4 milióny používateľov, tak pri načítaní každej stránky používateľ sťahuje približne 2,9MB script (dodatočného kódu). V praxi to znamená, že pri stabilnom a rýchlom internetovom pripojení sa predlžuje načítanie webu o 140ms.

Analytici ďalej upozorňujú aj na spotrebu pamäte RAM. Paradoxne, hoci  rozšírenia ktoré blokujú načítanie scriptov (napríklad AdBlockery), tak spotrebovávajú viac pamäte RAM, ako je to v prípade „holého“ prehliadača.  Odôvodňujú to napríklad tým, že pri načítaní stránok AdBlockery prehľadávajú zoznam  známych reklamných serverov uložených v databáze, aby zablokovali načítanie scriptov.

rozsirenia a vplyv na rychlost nacitania stranky
Zdroj: researchsnipers.com

Ďalej dodávajú, že hoci vybrané AdBlockery síce dokážu zrýchliť načítanie webstránok, tak je to na úkor vyššej spotreby operačnej pamäte.

„Ghostery, jedno z najpopulárnejších rozšírení, načíta 160 kB JavaScriptu a pridá napríklad 120 ms času CPU. Blokátory reklám môžu urýchliť načítanie webovej stránky blokovaním reklamných skriptov, v prehliadači však zaberajú veľa pamäte RAM. Je to hlavne kvôli ukladaniu zoznamov blokovaných domén.“

Analytici v závere dodávajú, že je preto na zvážení každého používateľa, čo je pre nich prioritou. Menšia spotreba RAM, rýchlejšie načítanie stránky, alebo niečo iné?  Zároveň treba dodať, že hoci štúdia sa venovala výslovne prehliadaču Chrome, tak podobné výsledky je možné očakávať aj v prípade konkurenčných prehliadačov, akým je napríklad Microsoft Edge.

Ako odhaliť problémové rozšírenia?

V prípade, ak máte pocit že Vás internetový prehliadač je spomalený alebo spotrebováva príliš veľa RAM pamäte, prípadne CPU, tak potom pomocou klávesovej skratky SHIFT + ESCAPE viete otvoriť Správcu prehliadača Chrome, prípadne Microsoft Edge. Následne uvidíte, ako Vám jednotlivé stránky a rozšírenia vyťažujú Váš počítač.

Ktore rozsirenia a otvorene okna spotrebuvaju najviac RAM pamate
Zdroj: Vosveteit.sk

Používate vo Vašom internetovom prehliadači nejaké rozšírenia? Dajte nám nižšie vedieť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre