Spravodajstvo

Používate rovnaké heslá do rozdielnych služieb? Microsoft hovorí, že 44-miliónov ich účtov bolo vystavených potencionálnemu riziku

Používanie rovnakých prihlasovacích údajov do rôznych účtov Vás môže vyjsť draho. Microsoft upozorňuje na možné riziká.

Spoločnosť Microsoft zverejnila výsledky štúdie spojenej s bezpečnosťou jednotlivých účtov používateľov, ktorú vykonala ešte v prvom kvartáli tohto roka. Výsledky jasne hovoria o tom, že mnoho používateľov ich služieb používa rovnaké prihlasovacie údaje, naprieč viacerými službami.

Rovnaké prihlasovacie údaje = vyššie bezpečnostné riziko

Ak používate rovnaké prihlasovacie údaje do rôznych služieb, tak sa vystavujete vážnym bezpečnostným rizikám. Podľa realizovanej štúdie Microsoftom, pre 52% používateľov je replikovanie svojich prehlasovacích údajov, prípadne s minimálnymi úpravami, bežnou praxou. V prípade prihlasovacích údajov, ktoré používatelia upravujú, 30% z nich je z „kategórie“ rýchlo rozlúštiteľných. Spoločnosť hovorí, že potencionálnym záškodníkom stačí v priemere 10 pokusov na to, aby heslo odhalili.

Spoločnosť Microsoft hovorí, že týmto správaním sa používatelia dostávajú do bezpečnostného rizika. Dôvodom je, že v prípade, ak dôjde k odhaleniu prihlasovacích údajov v jednej službe, tak záškodníkom stačí už „len“ vyskúšať prihlásenie sa aj do ďalších služieb. Spoločnosť preto odporúča, ak nie používanie rôznych prihlasovacích údajov, tak aspoň 2-stupňové overovanie. Vďaka tomuto opatreniu sa viete vyhnúť 99% útokov. Najlepším riešením je však kombinovať 2-faktorové overenie aj s unikátnymi heslami.

Prieskum spoločnosti zároveň odhalil, že 44-miliónov účtov v službe Azure AD a Microsoft Services Account bolo vystavených potencionálnemu riziku. Dôvodom je, že boli prezradené v rámci iných služieb (pozn. redakcie: nie v rámci služieb Microsoftu, ale služieb iných poskytovateľov, pri ktorých došlo k úniku prihlasovacích údajov).

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
heslo Microsoft Prihlasovacie údaje Účet

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi najväčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close