Používate Messenger od Facebooku? Na natívnu funkciu End-to-end šifrovania si ešte dlho počkáme

V Messengeri od Facebook funkciu End-to-end šifrovania nájdeme najskôr až v budúcom roku.

Messenger zbieranie dat
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

End-to-end šifrovanie je jednou zo základných funkcií, po ktorej používatelia v súvislosti s komunikáciou doslova bažia. Dôvodom je, že táto technológia nám ponúka ako takú ochranu pred prípadným odhalením komunikácie treťou stranou.

Samozrejme, neznamená to však 100% ochranu predtým, že komunikácia zostane súkromnou. Dôvodom je, že komunikácia môže byť odhalená aj iným spôsobom, ako je dešifrovanie správ. Dobrým príkladom je hacknutie telefónu Jeffa Bezosa, ktorého komunikácia neskôr vyplávala na povrch, hoci využíval WhatsApp s funkciou End-to-end šifrovania. V tomto konkrétnom prípade išlo o to, že Bezos mal v telefóne dodatočný software, ktorý monitoroval komunikáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

End-to-end šifrovanie v Messengeri tak skoro neuvidíme

Facebook už od roku 2019 pracuje na tom, že zavedie do ďalších svojich služieb End-to-end šifrovanie, teda aj do Messengeru. Dlho žiadané ohlásenie tejto funkcie sa však pravdepodobne tak skoro neudeje, hoci s touto technológiou má bohaté skúsenosti v súvislosti so službou WhatsApp.

Sociálna sieť prostredníctvom svojho blogu oznamuje, že sa tak stane najskôr až v budúcom roku. Konkrétne hovorí o začiatku roku 2022.

„Aj keď očakávame, že v tomto roku dosiahneme väčší pokrok v predvolenom šifrovaní end-to-end pre Messenger a Instagram Direct, je to dlhodobý projekt a úplne šifrovanie end-to-end nebudeme mať k dispozícii skôr ako v začiatku roku 2022.“ píše Facebook vo svojom blogu.

Čo je to End-to-end šifrovanie?

Táto technológia funguje na tom princípe, že služba vygeneruje dva kryptografické kľúče. Jeden zostáva v smartfóne a druhý je zdieľaný s osobou, s ktorou komunikujete. Následne keď dôjde k odoslaniu správy, tak tá je zašifrovaná a rozlúštiť ju je možné pomocou zdieľaného kľúča. Znamená to, že ak by predsa len došlo k odchyteniu tejto správy treťou stranou, tak útočník nemá veľa šancí na to, aby správu rozšifroval.

V každom prípade natívne zavedenie tejto funkcie do Messengeru, či služby Instagram Direct je aktuálne ďaleko vzdialené. Pri pohľade na posledné škandály Facebooku v súvislosti s únikom dát, aby spoločnosť získala opäť dôveru zákazníkov, by mala túto funkciu zaviesť do svojich služieb čo najskôr.

Z nášho pohľadu dnes ide už skôr ako „povinnú jazdu“ v tomto type služieb, ako nadštandardnú funkciu. Je táto funkcia pre vás dôležitou? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre