fbpx
APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Používate Firefox? Aktualizujte si ho čo najskôr, bola v ňom objavená závažná bezpečnostná chyba

V prehliadači Firefox (PC/72.0.1 a Mobil/68.4.1) bola objavená závažná bezpečnostná chyba, ktorá je podľa zistení aj aktívne využívaná.

Vo väčšine prípadoch sa dozvedáme o bezpečnostných dierach vo softwari s oneskorením. Dôvodom prečo sa tak deje je, aby používatelia neboli vystavení ešte väčšiemu riziku, ako doposiaľ. Rovnako sa deje aj teraz, ale aj napriek tomu treba spozornieť. Tentokrát sa totiž chyba objavila v už predposlednej verzii aplikácií, ktorá patrí medzi rozšírenejšie. Najnovšie bezpečnostná spoločnosť Qihoo 360 ATA odhalila závažnú bezpečnostnú chybu v prehliadači Firefox, a to ako v mobilnej verzii, tak aj v desktopovej.

V  prehliadači Firefox bola objavená bezpečnostná chyba

Spoločnosť poukázala na zraniteľnosť typu zero-day (pozn. redakcie: zero-day je označenie prvého dňa kedy bola objavená závažná bezpečnostná chyba vo softwari, ktorá umožňuje potencionálnemu útočníkovi napadnúť používateľa), dokonca sa došlo na to, že chyba je aj aktívne využívaná.

Portál Zdnet bližšie vysvetľuje novoobjavenú zraniteľnosť označenú ako „CVE-2019-17026“ slovami:

„Táto chyba zabezpečenia ovplyvňuje IonMonkey, ktorý je kompilátorom Java JIT pre SpiderMonkey, hlavnú súčasť jadra Firefoxu, ktorá spracováva operácie JavaScriptu (JavaScriptový engine Firefox). Táto zraniteľnosť bola kategorizovaná ako zámena typu, chyba v pamäti, kde je vstup do pamäte pôvodne pridelený ako jeden typ, ale počas manipulácie sa prepne na iný typ, čo spôsobí neočakávané následky na spracovanie údajov vrátane schopnosti spustiť kód v zraniteľnom systéme.“

Vyššie popísaná chyba bola objavená v rámci verzie Firefox 72.0.1 a Firefox ESR 68.4.1. V súčasnosti spoločnosť oznámila, že bola vyriešená a pre používateľov je dostupná nová aktualizácia, vrátane bezpečnostnej záplaty. Skontrolovať si aktuálnu verziu prehliadača Firefox na počítači môžete prostredníctvom cesty: Nastavenia > Nápoveda > Technické informácie. V prípade mobilného prehliadača si verziu skontrolujete pomocou cesty: Nastavenia > Mozzila Firefox > O prehliadači Firefox > Poznámky k vydaniu (pozn. redakcie: pomocou odkazu nižšie si môžete mobilnú verziu prehliadača aktualizovať).

Firefox Browser - rýchly prehliadač
Firefox Browser - rýchly prehliadač

Ak bežíte na starších verziách prehliadača, tak v tom prípade Vám odporúčame skorú aktualizáciu, aby ste sa vyhli prípadným problémom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close