Používate bezplatné VPN? Mnohé z nich sú problémovými a dávajú Vám len „falošný“ pocit bezpečia

Ochrana súkromia by nemala byť oblasť, v ktorej by sa malo šetriť

vpn zadarmo rizika
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)

Tým že trávime viac času online sa vystavujeme hrozbám, ktoré pomaly striehnu na každom rohu. Kyberzločiny a zhromažďovanie osobných údajov sa stáva čoraz bežnejšou praxou a tak vzniká potreba chrániť si svoje súkromie.

Chránime si ho stovkami programov, ktoré sú dostupné na internete. Problémom je, že veľa z nich, ktoré sú „zdarma“ prichádzajú so skrytými nástrahami a nebezpečiami. Najväčším zdrojom týchto podvodov sú bezplatné VPN siete (pozn. redakcie: Virtual Private Network). Minulý rok si 480 miliónov individuálnych užívateľov stiahli na svoje siete VPN. Tie sľubujú zabezpečenie súkromia a bezpečnosť a na internete sú stovky, ktoré vám ponúknu svoje služby bezplatne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak je niečo zadarmo, tak produktom ste pravdepodobne Vy“. Kto a ako o nás zbiera dáta a prečo?

Problém s bezplatnou službou je, že vám ponúkne falošný pocit bezpečia, pritom vaša sieť je chránená tak, ako by ste žiadny softvér nainštalovaný nemali. Technológie stoja peniaze a rovnako aj vývoj, či marketing. Preto ak vám nejaká spoločnosť ponúka svoj prevratný program „úplne zdarma“ musíte sa pýtať, čo z toho majú. Niekedy býva cena privysoká. Píše o tom portál HackRead.

Problémových VPN je viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať

Podľa štúdie prichádza až 38% bezplatných mobilných VPN so škodlivým softwarom. Väčšina z nich nepoškodí vaše zariadenie, no porušujú zmluvne podmienky Google Play a Apple App Store tým, že sledujú aktivitu svojich používateľov.

Na to, aby ste zabránili kyberútokom, či kradnutiu dát treba kombináciu antivírových, či antimalvérových softvérov a firewallu. Väčšina bezplatných programov nemá prístup knajnovším technológiám   a v prípade že ponúkajú nejakú formu ochrany, tá je väčšinou neaktuálna. Taktiež prístup k niektorým službám môže byť obmedzený, ak sa rozhodnete používať bezplatnú VPN.

Problémy s prístupom

Používatelia zaznamenali, že po nainštalovaní VPN nemali prístup k mailovej schránke Outlook, či iným aplikáciám spoločnosti Microsoft. Streamovacia spoločnosť Netflix často blokuje IP adresy, ktoré používajú VPN.

VPN totiž zmení vašu IP adresu a maskuje vašu polohu. K dispozícii má však len určitú databázu IP adries a streamovacie spoločnosti, alebo iné služby už vedia o čo ide, keď vidia rovnakú IP adresu po tisícikrát. Spoločnosti sú proti používaniu VPN, pretože tým pádom prichádzajú o údaje, ktoré by mohli použiť na marketing.

Bezplatné VPN softvéry pracujú so starým internetovým protokolom IPv4, čo znamená, že majú obmedzený počet IP adries. Platené softvéry používajú IPv6 a majú prístup k neobmedzenej zásobe IP adries, tým pádom sa dajú ťažšie odhaliť a zablokovať.

Bezpečnosť na internete nie je oblasť, kde by sa v súčasnej dobe oplatilo šetriť. Dobrá správa je, že kvalitný softvér a dobrá cena sa navzájom nevylučujú. Preto ak viete čo chcete, môžete získať kvalitnú službu za pár eur mesačne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre