SpravodajstvoWindows

Používate aj naďalej už Microsoftom nepodporovaný Windows 7? Pozrite si týchto 5 dôvodov, prečo by ste mali dať šancu Linuxu

Ak máte v PC už nepodporovaný Windows 7, tak sa vystavujete bezpečnostným rizikám. Pozrite si 5 dôvodov, prečo by ste mali skúsiť Linux.

Nie je žiadnym tajomstvom, že operačný systém Windows 7 už nie je oficiálne podporovaný zo strany Microsoftu pre širokú verejnosť. Hoci spoločnosť ponúkla možnosť platených aktualizácií pre používateľov, ktorí chcú aj naďalej používať tento už viac ako 10 rokov starý operačný systém, tak cena je vysokou. Nehovoria o tom, že ide len o dočasné riešenie.

Prečo je dôležité mať aktualizovaný operačný systém?

Prvým a zároveň tým najdôležitejším „prečo“ sú aktualizácie. Nie ani tak tie, ktoré prinášajú nové funkcie, ale skôr tie bezpečnostné. Od 14. januára totiž Microsoft už nevydáva žiadne nové aktualizácie, vrátane bezpečnostných záplat.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Windows 10 má viacero výhod, avšak nie je tým pravým orechovým pre každého. Najčastejšie výčitky majú ľudia paradoxne voči aktualizáciám, ktoré častokrát „rozhádžu“ počítač, a používatelia sú nútení čakať na ďalšiu opravnú aktualizáciu alebo riešiť situáciu po vlastnej línii – hľadať návody ako opraviť vzniknuté chyby. Druhou častou výčitkou je, že nefunguje korektne a to  hlavne na menej výkonných a starších počítačoch so starším hardwarom.

Podpora Windows 7 pred viac ako týždňom skončila. Tu je návod, ako si ho môžete aktualizovať na Windows 10 a ostať v bezpečí

V každom prípade, pre nás je aj naďalej  voľba číslo 1 Windows 10, ak si však s ním Váš počítač nerozumie, tak jednoznačne odporúčame pozrieť sa po alternatíve. Tou najlepšou je pravdepodobne Linux, ktorý v posledných rokoch išiel míľovými krokmi dopredu.

5 dôvodov prečo presedlať na Linux

Aktualizácie a podpora

Väčšina verzií Linuxu (Ubuntu, Fedora, Linux Mint,…) dostáva pravidelne aktualizácie a to nie len operačného systému, ale aj aktualizácie pre aplikácie, a to všetko kompletne zadarmo. Vo všeobecnosti nové aktualizácie obsahujú opravy chýb softwaru, vylepšenia výkonnosti, stability, ako aj zabezpečenia. V podstate tak isto, ako v prípade Windowsu. Na rozdiel od Windowsu však nie sú vo väčšine prípadoch potrebné reštartovania systému, pozastavenie práce počas inštalácie aktualizácií a podobne.

Zabezpečenie

Vírusy, malware a podobný software sú vo svete Linuxu neznámym pojmom. Dôvodom je, že je neustále monitorovaný veľkým množstvom používateľov, a zároveň dizajn Linuxu je položený na iných základoch, ako Windows (obzvlášť Windows 7, ktorý stratil podporu). Samozrejme, aj v Linuxe sa z času na čas objaví nejaká chyba alebo škodlivý software, veľkým rozdielom  sú však rýchle opravy a aktualizácie. Nečaká sa totiž na žiadnu ďalšiu „veľkú aktualizáciu“, pri ktorej dúfate, že bude obsahovať opravy. Linux OS je tak pravdepodobne bezpečnejší.

Windows vyžadujú, aby bol chránený antivírusový program a musí to byť dobrý antivírusový program.  Druhým dychom však treba dodať, že aj keď máte kvalitný antivírusový program, tak Windows vždy je citlivý na hrozby.

Bezpečnejšie inštalovanie aplikácií

Nové verzie Linuxu sú distribuované s množstvom predinštalovaných aplikácií. Okrem toho, ak by Vám nejaké chýbali, tak Linux ponúka dedikovaný software, pomocou ktorého viete stiahnuť stovky ďalších aplikácií. Okrem toho mnoho vývojárov aj mimo tohto dedikovaného softwaru ponúka svoje aplikácie.

Linux_software
Zdroj: Youtube (XPSTECH)

Kompatibilita

Hardwarové obmedzenia bývajú častokrát problémovým, to sa Vám však pravdepodobne s Linuxom nestane. Ten dokážete nainštalovať a používať už na zariadeniach s 1GB RAM. Inými slovami, hardvérové obmedzenia nie sú pre Linux témou.

Ovládače

Na rozdiel od Windowsu či iných obchodných operačných systémov, ovládače sú podporované jadrom. Znamená to, že väčšina ovládačov pre hardware sú súčasnosťou jadra Linuxu. Inými slovami, väčšina dostupných hardvérových ovládačov je už vstavaných. Používateľom tak odpadá ich zdĺhavé vyhľadávanie, inštalovanie či testovanie.

Linux_podpora ovladavacov
Zdroj: Youtube (XPSTECH)

Najčastejšia výčitka voči Linuxu

Najčastejšou výčitkou proti Linuxu je množstvo dostupných aplikácií a hier. Hold, to je cena za operačný systém, ktorého rozšírenosť nie je tak masívnou. Na druhej strane treba povedať, že na každý program nájdete v 95% plnohodnotnú alternatívnu, ak nie originálny software. Dokonca aj v prípade hier, mnohé môžete stiahnuť z oficiálnych platforiem ako je napríklad Steam, GOG a ďalších. Inými slovami, v súčasnosti absencia hier a aplikácií nie je už takým problémom ako v minulosti, ale môžete natrafiť na to, že niektoré vysokošpecializované aplikácie nebudú dostupné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close