Spravodajstvo

Potvrdené, Rusi už nemajú prístup k Instagramu

Ruský regulátor médií odrezal Rusov od prístupu k sociálnej sieti Instagram.

Ruský regulátor médií Roskomnadzor niekoľko dní dozadu ohlásil, že odpojí používateľov internetu naprieč Ruskom od sociálnej siete Instagram.

Úrad tak spravil v dôsledku zmeny pravidiel sociálnej siete, ktorá povolila vyzývať ľudí, aby bojovali proti agresii Ruska. Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť, dlhodobo bojuje proti prejavom vyzývajúcich v násilie, ale aktuálna situácia naprieč Ukrajinou, ktorá bola napadnutá Ruskom, prinútila spoločnosť prehodnotiť svoje pravidlá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusi už nemajú prístup k Instagramu

Najnovšie spoločnosť Netblocks prostredníctvom svojho Twitter účtu hlási, že došlo k fyzickému odpojeniu používateľov od Instagramu.

„Potvrdené: Údaje o sieti v reálnom čase ukazujú, že #Instagram je teraz v #Rusku obmedzený u viacerých poskytovateľov; populárnu sociálnu sieť zakázal internetový regulátor Roskomnadzor po podobných opatreniach voči Twitteru a Facebooku“ píše Netblocks v statuse nižšie.

Tak isto treba uviesť, že miestny regulátor médií odrezal svojich občanov aj od iných populárnych sociálnych sietí. Jednou z nich je Facebook, ktorý je rovnako vlastnený spoločnosťou Meta. S postupným obmedzovaním prístupu k sociálnej sieti Roskomnadzor začal 27. februára pričom dnes už sociálna sieť nie je dostupnou.

Úrad tento krok v danom čase vysvetľoval tým, že sociálna sieť „porušuje základné ľudské práva a slobody, ako aj práva slobody ruských občanov“. K údajnému porušovaniu ľudských práv malo dôjsť v dôsledku toho, že sociálna sieť obmedzila proruské média, ktoré šírili falošné správy a propagandu.

Rusko obmedzilo prístup ľudí aj k viacerým spravodajským webom

Rovnako treba spomenúť, že úrad medzičasom stihol obmedziť prístup ľudí k viacerým miestnym médiám, ako napríklad Echo Moskvy, InoSMI, Mediazona, New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym. Realii, Novaya Gazeta a ďalším. Dôvodom je, že „špeciálnu vojenskú operáciu“ označovali ako akt vojny, či inváziu. Média v dôsledku označovania vojenského konfliktu na Ukrajine inými slovami, ako je povolené, museli obsah buď vymazať, alebo bol k ním obmedzený prístup.

Záverom treba uviesť, že v dôsledku miestnej legislatívy môžu miestne média publikovať správy súvisiace s vojenským konfliktom na Ukrajine len z oficiálnych štátnych zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close