Pracovné ponuky
NávodySpravodajstvoWindows

Potrebujete schovať vaše súbory pred zvedavými očami? Pomocou tohto návodu to zvládnete za minútku!

Nastavenie neviditeľného priečinka je v systéme Windows 10 záležitosť na pár minút

V živote príde chvíľa, kedy potrebujete svoje súbory schovať pred akýmikoľvek zvedavými očami. Ako to urobiť? Jedno porekadlo hovorí, že pod lampou býva najväčšia tma a v duchu tohto porekadla si ukážeme, ako si môžete v systéme Windows 10 vytvoriť neviditeľný priečinok priamo na pracovnej ploche. Píše o tom portál howtogeek.com

Takto vytvoríte neviditeľný priečinok

Najprv si klikneme pravým tlačidlom na pracovnú plochu a vytvoríme nový priečinok.

Ikona
Zdroj: vosveteit.sk

Následne si ho pomenujeme špeciálnym, neviditeľným znakom. Aby sme takýto znak napísali, potrebujeme použiť ASCII databázu znakov. Označíme si text a znak napíšeme kombináciou kláves Alt + 255. Na napísanie číslic potrebujeme použiť numerickú klávesnicu, nie číselné znaky na vrchu klávesnice (v prípade ak nemáte numerickú klávesnicu, tak si cez ponuku Štart vyhľadajte „Mapa znakov“, kde znak môžete nájsť. Alebo skopirujte znak v “ „).

Ikona
Zdroj: vosveteit.sk
Ikona
Zdroj: vosveteit.sk

Keď máme priečinok pomenovaný, stlačíme klávesu Enter. Ako môžeme vidieť, alebo v tomto prípade nevidieť, názov sa zmenil na priehľadný znak. Ďalším krokom je zmeniť ikonu samotného priečinka. Klikneme naňho pravým tlačidlom myši, nájdeme možnosť vlastnosti a na vrchu otvoreného okna nájdeme možnosť prispôsobenie. 

Ikona
Zdroj: vosveteit.sk

Úplne na spodku sa bude nachádzať možnosť zmeniť ikonu.

Ikona
Zdroj: vosveteit.sk

Otvorí sa ďalšie okno v ktorom nám stačí nájsť priehľadnú ikonu. Klikneme na ňu, stlačíme tlačidlo Ok a v okne vlastnosti klikneme na tlačidlo použiť.

Ikona
Zdroj: vosveteit.sk

Hotovo. Priečinok sa stále rozsvieti ako normálna ikona, keď si na neho nadídeme myšou, takže ho môžete bez problémov nájsť. Je možné, že pri pokuse presunúť priečinok sa vám priehľadná ikona zmení na čierny štvorec. V takom prípade je riešením priečinok vymazať a vytvoriť si ešte jeden, rovnakým spôsobom.

Ak by ste chceli mať takýchto priečinkov na pracovnej ploche viac, postupujte podľa návodu, s menšou zmenou. Keď budete meniť meno priečinku, je potrebné stlačiť kombináciu kláves Alt + 255 dvakrát. Tým pádom vložíte do mena priečinku dva priehľadné znaky. Je to preto, lebo dva priečinky nemôžu mať rovnaké meno.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
ikona navod neviditeľný priečinok Windows 10
Close
Close