Spravodajstvo

Potrebujeme každý rok nový smartfón, notebook, či inú elektroniku? Dáta ukazujú, že produkujeme príliš veľa e-odpadu

Každý z nás v priemere vyprodukoval v minulom roku 7,3 kilogramu e-odpadu. Do budúcnosti sú vyhliadky ešte horšie

Konzumná elektronika napreduje takým tempom, že v podstate dnes predstavené zariadenie, či je to smartfón, notebook, chytrá televízie a podobne, je o už o rok z pohľadu technologického pokroku „zastaralým kúskom“. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako často meníme (resp. dopĺňame novými) naše zariadenia a koľko odpadu tak vygenerujeme?

Šialené čísla, z ktorých ide strach

Analytici z Global E-waste Statistics Partnership (GESP) prichádzajú so zaujímavým reportom, ktorý odhaľuje množstvo e-odpadu, ktorý sme vygenerovali v priebehu minulého roka. Hneď v úvode treba povedať, že za uplynulý rok sme ako ľudstvo vygenerovali také množstvo e-odpadu, ktoré si len ťažko vie bežný človek predstaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento monitor poskytuje najkomplexnejšiu aktualizáciu globálnej štatistiky elektronického odpadu. V roku 2019 svet vytvoril v približne 53,6 metrických ton elektronického odpadu…“ píše sa v publikovanej správe.

V praxi to znamená, že na každého obyvateľa pripadá približne 7,3 kilogramu odpadu (mimochodom, podľa zverejnených štatistík na Slovensku vytvoríme približne 12,8 kilogramu e-odpadu ročne). Naše vyhliadky ako ľudstva do budúcnosti pritom nevyzerajú vôbec ružovo, odpad bude pribúdať a to rýchlejšie, ako by sme chceli. V roku 2030 sa odhaduje, že vyprodukujeme približne 74,7 metrických ton e-odpadu, pričom do 16 rokov sa dostaneme na dvojnásobok súčasnej hodnoty.

e-odpad 2019
Zdroj: GESP, Illustrations UNU/UNITAR SCYCLE -Nienke Haccoû

GESP ďalej vysvetľuje, ze za týmto rastúcim číslom stojí viacero faktorov. Jednak to, že si častejšie radi doprajeme kúpu novej elektroniky vzhľadom na zvyšujúci sa zostatok peňazí v našich peňaženkách (napríklad zatiaľ čo v minulosti sme mali 1 počítač v domácnosti, tak v súčasnosti nie je ničím výnimočným, že každý člen domácnosti má svoje vlastné zariadenie), tak sa skracuje aj doba životného cyklu zariadení. Tu však treba podotknúť, že sa to netýka len „pokazených zariadení“, ľudia majú jednoducho potrebu mať stále „aktuálny“ model smartfónu, notebooku, a podobne. Okrem iného na to vplýva aj životný štýl, ktorý sa vo viacerých krajinách spája s urbanizáciou obyvateľstva (zatiaľ čo v minulosti sme mali v domácnosti napríklad jeden vysávač, tak v súčasnosti nie je výnimkou mať „klasický“, robotický, ručný a podobne). Inými slovami, spohodlnievame.

E-odpad stále recyklujeme nedostatočne

Možno by na takto konzumnom živote nebolo nič zlé, ak by sme e-odpad recyklovali dostatočne. Inými slovami, ak by sme zmierňovali dopady nášho správania na životné prostredie v čo najväčšej miere. To však nie je prípad v podstate žiadneho regiónu sveta, hoci v Európe sme na tom relatívne dobre. Ako môžete vidieť nižšie na infografike, tak celosvetový priemer recyklácie odpadu je na úrovni 17,4%, čo je žalostne málo. Druhým dychom treba dodať, že recyklujeme najmä my Európania.

recykladacia odpadu_regiony sveta
Zdroj: GESP, Illustrations UNU/UNITAR SCYCLE -Nienke Haccoû

„Osud 82,6% (44,3 Mt) vzniknutého elektronického odpadu v roku 2019 bol neistý a jeho umiestnenie a vplyv na životné prostredie sa v jednotlivých regiónoch líši…“

e-odpad_recyklacia
Zdroj: GESP, Illustrations UNU/UNITAR SCYCLE -Nienke Haccoû

GESP ďalej hovorí o nebezpečenstve tohto odpadu. Ten totiž mnohokrát obsahuje toxické látky alebo zmes nebezpečných látok ako napr. ortuť, brómované spomaľovače horenia (BFR), chlórfluórované uhľovodíky (CFC) alebo hydrochlórofluorouhľovodíky (HCFC) a podobne. Všetky tieto materiály pritom je potrebné spracovávať s odbornosťou, v inom prípade dochádza k uvoľňovaniu chemikálií do pôdy, vody, či ovzdušia.

V každom prípade, čísla vyššie naznačujú, že životný štýl, ktorý žijeme, určite nie je v súlade s prírodou, a ak sa dačo do budúcnosti nezmení v našom správaní, tak sa nám to môže vypomstiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close