SpravodajstvoVeda a výskum

Pôsobivá štúdia pátra po záhadnej častici, ktorá by dokázala vysvetliť temnú hmotu, jednu z najväčších záhad vesmíru

Temná hmota už niekoľko rokov patrí medzi najväčšie záhady vesmíru. Nová štúdia však pátra po záhadnej častici, ktorá by záhadu vyriešila.

Vedci majú v pláne pátrať po hypotetickej častici, ktorá by otvárala portál do zakrivenej piatej dimenzie píše portál Vice.com

Znie to ako dej sci-fi filmu, no v skutočnosti ide o pokusy odborníkov vyriešiť jednu z najväčších záhad vesmíru. Ide o temnú hmotu a existencia piatej dimenzie a novej častice by ponúkla prirodzené vysvetlenie toho, prečo sa vo vesmíre nachádza toľko temnej hmoty. Temná hmota je záhadnou látkou, ktorá tvorí väčšinu hmotnosti vesmíru. Jej objasnenie by zároveň vyriešilo problémy, ktoré sa točia okolo subatomických častíc – fermiónov, tvrdí nová štúdia.

V štúdii sa zároveň píše, že ak by sa nám podarilo objaviť „nové fyzikálne zákony,“ tie by nám pomohli vysvetliť záhady vesmíru. Autori štúdie ponúkajú model vesmíru, ktorý obsahuje piatu dimenziu, cez ktorú môžu častice prechádzať. Autori sa radia k skupine vedcov, ktorí už dlhú dobu spochybňujú, či je štvorrozmerný vesmír (pozn. redakcie: 3D priestor + čas), všetko, čo nám môže vesmír ponúknuť.

Na princípe ďalších dimenzií pracuje aj teória strún. Tá sa snaží prepojiť princípy kvantovej mechaniky (pozn. redakcie: popis objektov vo veľmi malých merítkach – častice) a teórie relativity (pozn. redakcie: popis objektov vo veľkých merítkach – planéty, čierne diery). Nová štúdia 5D vesmíru sa však zameriava na to, aký dopad by mala ďalšia dimenzia na vesmír samotný, ale aj na realitu.

Pátranie po záhadnej častici

Vedci, pracujúci na štúdii, si uvedomili, že záhadná častica by pomohla odhaliť záhadu temnej hmoty. Táto častica by dokázala prepojiť temnú hmotu s jej protipólom – normálnou hmotou, ktorú vidíme všade okolo nás. Normálna hmota vytvára hviezdy, planéty, ale aj všetko ostatné, čo môžeme vidieť a pozorovať.

„Nie je to úplne bláznivý nápad. Vieme, že normálna hmota je vytváraná z fermiónov a ak existujú ďalšie dimenzie, tieto fermióny by sa pravdepodobne dostali aj do nich,“ tvrdia autori štúdie.

Vedci vytvorili modely záhadnej častice, ktoré súhlasili s reálnymi pozorovanými dôkazmi temnej hmoty a jej širokého zastúpenia vo vesmíre. Tento súlad, spolu so širokými matematickými základmi novej štúdie, poukazujú na možnosť, že záhadná častica by mohla byť akýmsi „poslom do temného sektoru.“

Tím dodáva, že potvrdenie častice, po ktorej pátrajú by mohlo viesť k novým prelomovým objavom temnej hmoty. Podľa nich budú môcť vďaka tomu bližšie určiť hmotnosť temnej hmoty a spôsob, akým ovplyvňuje častice, ktoré sú vedcom známe.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close