BezpečnosťSpravodajstvo

Populárny bezplatný antivírusový program, ktorý majú mnohí z nás v PC, údajne predáva naše dáta ďalej

Renomovaný portál PCMag prišiel s informáciami, že český antivírusový software Avast predáva dáta o aktivita používateľov tretím stranám.

Spoločnosť Avast zaplnila plátky médií začiatkom decembra minulého roka. Dôvodom malo byť údajné špehovanie používateľov pomocou rozšírenia pre internetové prehliadače Google Chrome a Firefox, na ktoré upozornil Wladimir Palant, autor populárneho rozšírenia AdBlock Plus. Spoločnosť Avast krátko na to tieto tvrdenia dementovala a všetko uviedla na správnu mieru, o čom sme informovali verejnosť krátko po odhaleniach Palanta.

Tak predáva či nepredáva?

Najnovšie obvinenia o kupčení s dátami o používateľoch prišli od investigatívnych reportérov portálu pcmag.com, ktorý hovoria o praktikách spoločnosti, ktoré nemusia byť každému pochuti.  Avast je aktuálne jedným z najefektívnejších antivírusov, ktorý je dostupný už takmer 10 rokov zadarmo.

Avast antivirus_instalacia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyzerá to však tak, že zadarmo nie je preto, že spoločnosť chce, aby mal každý používateľ prístup k antivírusu. Portál PCMag píše, že spoločnosť zhromažďuje dáta, ktoré následne ich dcérska spoločnosť Jumpshot predáva ďalej. Odvoláva sa pritom na interné dokumenty spoločnosti, ktoré sa dostali na verejnosť. Balík, ktorý spoločnosť predáva ďalej sa má volať „All Clicks Feed“ (pozn. redakcie: Zoznam všetkých kliknutí). Údajne obsahuje aktivitu správania sa používateľov – od kliknutí dokonca až po pohyb používateľov naprieč stránkami. Tieto dáta majú pomôcť veľkým spoločnostiam pochopiť správanie sa používateľov – teda nakupujúcich. Podľa zverejnených informácií tento balík obsahuje dáta o približne 100-miliónoch používateľoch

„Zhromaždené údaje sú natoľko podrobné, že si klienti môžu zobraziť jednotlivé kliknutia používateľov na relácie prehliadania vrátane času do milisekundy. Aj keď zhromaždené údaje nie sú nikdy prepojené s menom osoby, e-mailom alebo adresou IP, každá história používateľa je napriek tomu priradená k identifikátoru s názvom ID zariadenia, ktorý bude pretrvávať, pokiaľ používateľ neodinštaluje antivírusový produkt Avast.“ píše portál PCMag.

podmienky pouzivania_1
Printscreen podmienok používania, Vosveteit.sk

PCMag ďalej píše, ako sme vyššie naznačili, že sledovanie zahŕňa všetko od prehliadania produktov až po nakupovanie. Portál ďalej poukazuje, že dáta na prvý pohľad vyzerajú neškodne, ale v skutočnosti neškodnými nie sú. Zatiaľ čo predávané dáta sú anonymnými, tak jednotlivý predajcovia si ich môžu napríklad spojiť s konkrétnym človekom po tom, ako porovnajú správania s existujúcimi objednávkami.

„Na prvý pohľad vyzerajú kliknutie neškodne. Nemôžete ich priradiť k presnému používateľovi. To však neplatí pokiaľ nakupujete napríklad na Amazon.com, ktorý by mohol ľahko zistiť, ktorý používateľ Amazonu kúpil iPad Pro o 12:03:05 1. decembra 2019. Zrazu je známe ID zariadenia: 123abcx. A čokoľvek iné, čo  má z  dát činnosť Jumpshot v oblasti aktivity 123abcx – od ďalších nákupov elektronického obchodu po vyhľadávanie Google – už nie je anonymné.“ píše portál PCMag.

Inými slovami, zatiaľ čo dáta jednotlivých spoločností, ktoré sú zbierané samostatne, tak sú neškodnými. Keď ich však spojíte, tak sa ide o silný a personalizovaný systém monitorovania aktivity konkrétnych osôb.

podmienky pouzivania_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Inštalácia softwaru

Väčšina hrozieb, ktoré predstavuje anonymizácia – kde identifikujete ľudí – pochádza zo schopnosti zlúčiť informácie s inými údajmi.

„Možno, že samotné údaje (Jumpshot) neidentifikujú ľudí. Možno ide iba o zoznam hashovaných ID používateľov a niektorých adries URL. Vždy sa však dá kombinovať s inými údajmi od iných obchodníkov, iných inzerentov, ktorí v podstate môžu dospieť k skutočnej identite.“ hovorí Gunes Acar, výskumný pracovník v oblasti ochrany súkromia

1580071485914-jumpshot-document-3-1200x675
Via mspoweruser.com

V  súčasnosti nie je známa informácia koľko spoločností má prístup k týmto dátam. Druhým dychom pre objektívnosť však treba dodať, že my používatelia odklikávame podmienky používania automaticky bez toho, aby sme si ich prečítali, v ktorých ako môžete vidieť vyššie sa píše, že tieto dáta sú zbieranými. Inými slovami, za našu lenivosť platíme našim súkromím. Preto ak chcete, aby tieto dáta neboli ďalej zbierané a prípadne  týmto spôsobom využívané, tak Vám odporúčame si software odinštalovať.

Via mspoweruser.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close