AppleSpravodajstvo

Populárna služba Apple Music údajne porušuje zákony o hospodárskej súťaži. EÚ hrozí astronomickou pokutou

Predbežné zistenia Európskej komisie potvrdzujú, že spoločnosť Apple ohýba pravidlá hospodárskej súťaže cez koleno.

Spoločnosť Apple má pred sebou ďalší naozaj zložitý oriešok, ktorý musí vyriešiť v dohľadnej dobe, ináč sa môže potýkať s astronomickou pokutou od Európskej komisie. Tá totižto vo svojom najnovšom vyhlásení uvádza, že predbežné skúmanie aplikácie Apple Music a pravidiel obchodu App Store ukázalo porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže platných v EÚ. Americký gigant z Coupertina však údajne nepoškodzuje iba konkurenčné aplikácie na streamovanie hudobného obsahu, ale i koncových používateľov.

Európska komisia o predbežných výsledkoch informovala amerického giganta

Európska komisia sa bližšie zamerala na už spomínané pravidlá v obchode s aplikácie App Store. Konkrétne ide o túto dvojicu pravidiel, ktorá je podľa všetkého v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže v rámci EÚ.

Prvým sporným pravidlom je povinné využívanie propretárneho systému nákupov v rámci aplikácií (IAP) v rámci distribúcie plateného digitálneho obsahu. Podstatou tohto pravidla je nutné odvádzanie provízie 30% za všetky predplatné uhradené prostredníctvom povinného systému IAP. Predbežné vyšetrovanie Európskej komisie totižto ukázalo, že väčšina streamovacích služieb preniesla tento poplatok priamo na koncových používateľov.

Ďalším sporným pravidlom je zamedzenie možnosti informovania používateľov o alternatívnych možnostiach nákupu predplatného. Na zariadeniach od spoločnosti Apple totižto môžete bezproblémovo využívať aj služby zakúpené mimo ekosystému od spoločnosti Apple, no v aplikáciách na platformách amerického výrobcu sa takáto možnosť nachádzať nemôže. Používatelia tak nevedia a nie sú informovaní o možnostiach zakúpenia častokrát aj lacnejšieho predplatného. Vývojári aplikácií ich totižto nemôžu informovať o alternatívnej možnosti úhrady napríklad mimo prostredia aplikácie.

„Európska komisia informovala spoločnosť Apple o svojom predbežnom názore, že narušila hospodársku súťaž na trhu so streamovaním hudby, pretože zneužila svoje dominantné postavenie na distribúciu aplikácií pre streamovanie hudby prostredníctvom svojho App Store. Komisia spochybňuje povinné používanie vlastného mechanizmu nákupu aplikácií v aplikácii spoločnosti Apple, ktorý sa ukladá vývojárom aplikácií na streamovanie hudby, aby distribuovali svoje aplikácie prostredníctvom obchodu Apple App Store. Komisiu tiež znepokojuje, že spoločnosť Apple uplatňuje určité obmedzenia na vývojárov aplikácií, ktoré im bránia informovať používateľov zariadení iPhone a iPad o alternatívnych a lacnejších možnostiach nákupu, “ uvádza Európska komisia vo svojom stanovisku.

Na reakcie jednotlivých strán sme nemuseli dlho čakať

Celú kauzu o možných pochybných praktikách spoločnosti Apple rozdúchala ešte v roku 2019 služba Spotify, ktorá upozornila predstaviteľov EÚ na možné nekalé praktiky amerického giganta. Z reakcie spoločnosti Apple na vyhlásenia Európskej komisie je na prvý pohľad jasné, že pohľadov na tento problém je viacero a Apple si rozhodne stojí za svojimi podmienkami.

„Spotify sa stalo najväčšou službou predplatného hudby na svete a sme hrdí na úlohu, ktorú sme v tom zohrali. Spotify neplatí spoločnosti Apple žiadnu províziu za viac ako 99% ich predplatiteľov a iba 15% províziu vypláca za tých ostatných predplatiteľov, ktorých získali prostredníctvom App Store. Jadrom tohto prípadu je dopyt spoločnosti Spotify, ktorý by mal byť schopný inzerovať alternatívne ponuky na svojej aplikácii pre iOS, čo je prax, ktorú žiadny obchod na svete neumožňuje. Opäť chcú všetky výhody App Store, ale nemyslia si, že by za to mali platiť čokoľvek. Argument Komisie v mene Spotify je opakom spravodlivej hospodárskej súťaže, “ uvádza spoločnosť Apple.

Na stanovisko Európskej komisie neskôr reagoval aj čelný predstaviteľ aplikácie Spotify.

„Zabezpečenie spravodlivého fungovania platformy iOS je naliehavá úloha s ďalekosiahlymi dôsledkami. Vyhlásenie Európskej komisie o námietkach je kritickým krokom k zodpovednosti spoločnosti Apple za jej protisúťažné správanie, zabezpečeniu zmysluplného výberu pre všetkých spotrebiteľov a rovnakých podmienok pre vývojárov aplikácií, “ uviedol popredný predstaviteľ spoločnosti Spotify, Horacio Gutierrez.

Prípadná pokuta sa môže vyšplhať do astronomických výšok

Ak by Európska komisia po uzatvorení celého vyšetrovania dospela k záveru, že pravidlá v obchode App Store sú naozaj v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže v rámci EÚ, Apple má naozaj o zábavu postarané. EÚ by totižto mohla spoločnosť Apple sankcionovať až do výšky 10% jej ročných výnosov. Samotná pokuta by sa tak mohla vyšplhať až na úroveň astronomických 27 miliárd amerických dolárov, čo je v prepočte takmer 22,5 miliárd eur.

Zdroj: TheVerge

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close