SpravodajstvoVeda a výskum

Pomôže nám tento ambiciózny robot preskúmať jaskyne v útrobách Mesiaca?

Európska vesmírna agentúra posudzuje dizajn robota DAEDALUS.

Ľudia sa už čoskoro plánujú vrátiť na povrch Mesiaca. Jedným z cieľov programu Artemis, ale aj novej spolupráce Ruska a Číny, je postaviť na našej prirodzenej družici základňu, ktorá by umožnila astronautom podniknúť dlhodobé misie na jej povrchu.

Lenže povrch Mesiaca je kvôli chýbajúcej atmosfére plný škodlivej radiácie, alebo extrémnych rozdielov teplôt, píše portál Extremetech. Jedným z možných riešení by mohol byť život pod zemou. O prostredí pod povrchom Mesiaca vedci veľa nevedia, no pomôcť by im v tom mohol nový robot DAEDALUS (pozn. redakcie: Descent And Exploration in Deep Autonomy of Lunar Underground Structures).

DAEDALUS je robot v tvare gule, ktorý bol navrhnutý vedcami z nemeckej univerzity Julius-Maximilians-Universität of Würzburg. Dizajn robota momentálne schvaľuje Európska vesmírna agentúra, no už teraz ide o pomerne solídny koncept. DAEDALUS je vytvorený na to, aby preskúmal lunárne jaskyne a lávové tunely. Pôjde o 46-cm priesvitnú guľu, ktorá bude mať na jednom konci kábel. Pomocou neho bude spustená do lunárnej jaskyne a kábel umožní prenos dát do chvíle, kým nebude robot uvoľnený.

Ambiciózny robot

Výhodou guľového tvaru je, že vedci budú môcť mapovať prostredie v 360-stupňoch, pomocou kamier a laserového lidaru (pozn. redakcie: meranie vzdialenosti pomocou lasera). Robot bude počas zostupu fotografovať svoje okolie a po odpojení kábla bude môcť preskúmať zvyšok jaskyne, či lávového tunelu. Kábel bude zároveň slúžiť ako bezdrôtová anténa pre robota, ktorý aj naďalej ostane počas prieskumu pripojený.

Keď sa bude DAEDALUS nachádzať na dne jaskyne, prevráti sa nabok tým, že presunie svoje ťažisko. Na boku sa môže robot pohybovať vďaka motoru, ktorý roztočí jeho plastový obal. Počas pohybu bude fotiť v 360-stupňoch a lidar sa postará o monitorovanie priestoru pred a za robotom.

To ale nie je všetko. DAEDALUS má ešte jeden režim. Môže vysunúť nožičky, ktoré ho ukotvia na jednom mieste. Plastový obal sa prestane otáčať, no roztočia sa vedecké inštrumenty vo vnútri. Vďaka tomu môžu aj senzory lidaru získať 360-stupňový pohľad na okolie.

DAEDALUS je naozaj ambiciózny robot, no momentálne nie je známe, kedy sa z neho stane skutočný projekt a či sa vôbec dostane do finálnej fázy. Ešte pred použitím robota DAEDALUS sa musia vrátiť na povrch Mesiaca ďalší astronauti. NASA momentálne plánuje let na rok 2024.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close