Pomocou týchto troch objektov môžeme nahliadnuť do minulosti vesmíru

sú to takzvané časové kapsule, ktoré uchovávajú informácie spred niekoľkých miliárd rokov

Medzihviezna kométa
Zdroj: European Southern Observatory / M. Kornmesser

Ak sa pozrieme na všetko, čo sme my ľudia poslali do vesmíru, zistíme že vôbec nejde o malé číslo. Sondy, ktoré sa dostali až na kraj našej sústavy, nespočetné množstvo satelitov, obiehajúcich okolo našej planéty, spolu s použitými časťami rakiet. Do vesmíru sme dokonca poslali aj nás, ľudí. Ešte zaujímavejšou môže byť takzvaná zlatá platňa, ktorá uchová informácie o nás na svojej púti vesmírom.

Zaujímavosťou je, že aj vesmír vytvára svoje vlastné časové kapsule. Sú to objekty či regióny, ktoré uchovávajú stopy o dávnej minulosti vesmíru. Téme sa venuje aj YouTube kanál SciShow Space, ktorý tieto časové kapsule popisuje bližšie. Prvou časovou kapsulou môže byť aj molekula „Buckminsterfullerene.“ Táto molekula je mikroskopická a je zložená z 60 atómov uhlíka, ktoré sú zoradené do vzoru futbalovej lopty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na tejto molekule je fascinujúce to, že niekedy vo svojom strede zachytia časticu, ktorú si nosia so sebou. Táto častica dokáže prezradiť množstvo informácií o tom, kde molekula vznikala. Príkladom je aj štúdia z roku 1996. Vedci skúmali túto molekulu, ktorú našli na meteoritoch a chceli vedieť, či vznikla vo vesmíre, alebo vznikla počas nárazu. Prekvapivo, po jej „otvorení“ našli vo vnútri stopy hélia, ktoré mohli byť staré niekoľko miliárd rokov.

Pohľad do minulosti

Ďalšou vesmírnou časovou kapsulou sú asteroidy. Tieto objekty sú oveľa menšie ako planéty a preto sa aj inak vyvíjajú. Asteroidy nám môžu ukázať to, ako vyzerala naša Slnečná sústava pred miliardami rokov. Problém je, že ak sa asteroid dostane dostatočne blízko, stále naňho vplýva solárna radiácia. Tým pádom nejde o perfektne zachované časové kapsule.

Kométy sú však typom vesmírnych objektov, ktoré ostávajú takmer dokonalo zachované. Kométy sú prašné, ľadové objekty, ktoré ostali v sústave po vzniku planét. Tieto objekty boli vykopnuté až na samý okraj sústavy, no z času na čas sa dostanú blízko k Slnku. Keď sa to stane, kus ľadu sa vyparí a kométa za sebou necháva dlhý chvost.

Existujú však aj kométy, ktoré sa nevyparujú a nenechávajú za sebou chvost. Vedci sa domnievajú, že tento typ komét by mohol byť dobrou časovou kapsulou, ktorá by nám mohla prezradiť viac o zložení rannej Slnečnej sústavy. Tieto kométy ostávali dlho mimo intenzívneho solárneho žiarenia. Keď sa dostanú bližšie k Slnku a začnú uvoľňovať vplyvom tepla látky, tieto látky by mohli zodpovedať zloženiu protoplanetárneho disku, z ktorého vznikla aj naša Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre