ANDROIDNávodySpravodajstvo

Pomocou tejto aplikácie môžete zistiť podrobné informácie, ako používate váš smartfón, a či to s ním už nepreháňate

Pozrite sa, ako často vám chodia notifikácie, s ktorými aplikáciami najčastejšie pracuje a vo všeobecnosti, koľko času denne trávite s mobilom v ruke

Smartfóny sa stali súčasťami našich životov. Zatiaľ čo 10-rokov dozadu išlo skôr len o zariadenia, ktoré slúžili na telefonovanie, posielanie správ, či na „núdzové“ prehliadania internetu, prípadne na vyhľadávanie dopravných spojov, tak dnes je ich využitie výrazne významnejšie. Smartfóny už nahrádzajú klasické prehliadanie internetu prostredníctvom počítačov, sledujeme na nich filmy, či seriály, mnohí z nás ich využívajú aj za pracovnými účelmi, ale aj za zábavou. V mnohých prípadoch ich však používame v tak vysokej miere, že nahrádzajú aj bežnú komunikáciu, čo je jeden z negatívnych trendov dnešnej doby. Ako je však možné zistiť, že to preháňame?

Pozrite si podrobné dáta, ako používate svoje zariadenie

Prvým a tým základným problémom je poznanie, ako často a za akým účelom využívame naše smartfóny. A práve za týmto účelom vám chceme dať do pozornosti vcelku zaujímavú aplikáciu ActionDash, ktorú môžete bezplatne stiahnuť z obchodu Google Play.

Aplikácia je veľmi jednoduchou na použitie. Ponúka viacero základných stránok s kopou dátami o tom, ako používate svoj smartfón. Najlepšie na tom je, že aplikácia je schopná vytiahnuť dáta zo smartfónu hneď, a teda ju nepotrebujete používať niekoľko dní, aby ste sa pozreli na to, ako používate vaše zariadenie.

Po otvorení aplikácie uvidíte základný prehľad, ako dlho ste mali aktívne jednotlivé aplikácie. Ako môžete vidieť nižšie, tak prehľad ponúka denné, týždenne, či hodinové štatistiky. Okrem iného v spodnej časti obrazovky sa môžete preklikávať v štatistikách deň za dňom.

Ďalšou zaujímavou sekciou je ikonka planéty, ktorá ponúka priemerné hodnoty používania aplikácií na dennej báze.

ako pouzivame nas smartfon_priemerne hodnoty pouzivania aplikacii na dennej baze
Zdroj: Vosveteit.sk

„Menej aplikácií“

Ďalšia sekcia ponúka možnosť prehľadu, koľko notifikácií ste v priebehu dňa obdržali vrátane informácie, koľkokrát ste odomkli váš smartfón, a v ktorých časoch. Ide však len o „hrubé dáta“ (pozn. redakcie: aplikácia ponúka ďalšie dve sekcie, v rámci ktorých nájdete podrobnejšie štatistiky). Po zrolovaní tejto sekcie nižšie, aplikácia ponúka dodatočné nastavenia, ktoré umožňujú dať si prestávku od aplikácií.

ako pouzivame smartfon_pocet domknuti
Zdroj: Vosveteit.sk

Prvý režim Focus mode (režim sústredenia) ponúka možnosť vypnutia notifikácií z rušivých aplikácií. Po otvorení tejto ponuky budete môcť nastaviť si čas, kedy aplikácia bude obmedzovať notifikácie a upozornenia z vami zvolených služieb, či ďalších aplikácií. Druhá sekcia „Paused apps“ ponúka veľmi podobnú službu. Tentokrát však nebude blokovať notifikácie, ale vás, aby ste nemohli používať v priebehu dňa vybrané aplikácie. Posledná sekcia „App usage limits“ je založená na rovnakom princípe, avšak tentokrát vám neobmedzí kompletný prístup k aplikáciám. Schopnou je obmedziť vám možnosť používania vybraných aplikácií po prekročení povoleného limitu. Napríklad, že vás pustí hrať vašu obľúbenú hru po dobu 30 minút denne. Potom ju vypne a nenechá vás ju otvoriť. Ide o vcelku dobrý nástroj, pomocou ktorého sa viete odtrhnúť napríklad od sociálnych sietí, aby ste tam „nestrávili celý deň“.

Posledné dve sekcie (ikona zvončeka a zámku) ponúkajú podrobné informácie o tom, koľko notifikácií ste obdržali napríklad za poslednú hodinu, a ako dlho trvá vaša priemerná dĺžka používania zariadenia po jeho domknutí. Rovnako ide o veľmi užitočné nástroje, pomocou ktorých môžete identifikovať aplikácie, ktoré vás „najčastejšie bombardujú“ notifikáciami. Následne im môžete napríklad obmedziť upozornenia, prípadne ich môžete kompletne zo zariadenia odstrániť, ak nie sú pre vás tak dôležitými.

Zaujala vás táto aplikácia? Zdieľajte ju spolu s vašimi známymi prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close