ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pomocou tejto Android aplikácie môžete odhaliť oprávnenia, ku ktorým pristupujú aplikácie vo vašom smartfóne

Pozrite sa, ktoré aplikácie pristupujú k oprávneniam, ktoré reálne nepotrebujú k fungovaniu

Súkromie a bezpečnosť sú čoraz frekventovanejšou témou obzvlášť v prípade smartfónov, ktoré sú bohatými studnicami informácií. Nie tak dávno sme vás upozornili na vcelku zaujímavú aplikáciu Exodus, ktorá je schopnou analyzovať oprávnenia aplikácií v priebehu niekoľkých sekúnd. Tentokrát by sme radi poukázali na aplikáciu BurnerGuard, ktorá je z rovnakého súdka. 

BurnerGuard je aplikáciou, ktorá je veľmi podobnou, ponúka však pár funkcií navyše. Prejdime si však najprv jej základné funkcionality. Aplikáciu samu o sebe môžete stiahnuť z obchodu Google Play. Dostupnou je zadarmo.

Potom ako ju stiahnete do svojho zariadenia, tak približne do 30 sekúnd prebehne analýza nainštalovaných aplikácií v smartfóne. Jedna zo základných funkcií aplikácie je, že ich rozdeľuje do troch základných skupín – aplikácie s riskantnými oprávneniami, aplikácie s oprávneniami, ktoré majú prístup k častiam zariadenia, ktoré reálne nepotrebujú k fungovaniu a bezpečné aplikácie.

burner guard_analyza opravneni aplikacii_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, po otvorení jednotlivých sekcií, uvidíte zoznam aplikácií, ako môžete vidieť nižšie na prvom obrázku. Po kliknutí na konkrétnu aplikáciu uvidíte zoznam oprávnení, ku ktorým môže aplikácia pristupovať. 

BurnerGuard vám v reálnom čase povie, či aplikácie pristupujú ku kamere a mikrofónu zariadenia

Celkom zaujímavá funkcia aplikácie, ktorá je vcelku unikátnou je, že umožňuje zapnutie takzvaného indikátora súkromia. Vo svojej podstate ide o funkciu, ktorá vám zobrazí farebný indikátor v prípadoch, kedy nainštalované aplikácie pristupujú ku mikrofónu zariadenia, prípadne ku kamere. Po zapnutí funkcie uvidíte farebnú ikonu guličky, ako môžete vidieť nižšie na druhom obrázku. 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s vašimi priateľmi na sociálnych sieťach.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close