Pomocou implantátu čipu v mozgu sa podarilo odvrátiť ťažký stav depresia, tvrdí vyliečená pacientka a doktori

Mozgový implantát, ktorý využíval presne cielené impulzy elektriny, pomohol žene vyriešiť problém s chorobnou depresiou.

Čip v hlave
Zdroj: Pixabay.com (geralt), úprava: Vosveteit

Asi nenájdeme medzi nami človeka, ktorý si v živote neprešiel stavom depresie. Ide o stav, kedy sme bez síl, bez nálady, sme smutní, nesústredení, vo všeobecnosti negatívni, bez záujmu o život a podobne. Vo väčšine prípadov ide o krátke časové úseky našich životov, ktorými z času na čas prechádzame. Problém však nastáva, ak sa tieto krátke časové úseky neriešia a predlžujú sa, kedy môžeme hovoriť o depresii ako o chorobe, ktorá môže mať neskôr závažné dopady na kvalitu nášho života.

Pomocou čipu v mozgu sa podarilo odvrátiť ťažký stav depresie

Spravodajský portál TheGuardian.com najnovšie upozorňuje na 36 ročnú pacientku, Sarah, ktorej pri liečbe ťažkej depresie nepomáhali lieky. Čo jej však pomohlo, bol implantát v mozgu, ktorý pacientke dávkoval v malom množstve elektrické impulzy prostredníctvom elektródy. Zdá sa, že táto metóda liečby bola úspešnou, myslí si Sarah, ale i lekári.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Moja depresia sa držala na uzde, a to mi umožnilo začať znovu vytvárať si život, ktorý stojí za to žiť,“ povedala Sarah na tlačovej konferencii. Ďalej dodala, že sa jej aj podarilo spontánne zasmiať prvýkrát za päť rokov po tom, čo upadla do hlbokej depresie. „Keď som prvýkrát dostala stimuláciu, cítila som radostný pocit a moja depresia bola na chvíľu vzdialenou nočnou morou,“ povedala Sarah.

Ako táto technológia funguje?

Zariadenie, ktoré mala implementované v mozgu funguje na princípe, že neustále detekuje vzorce mozgovej aktivity, a keď deteguje aktivitu súvisiacu s depresiou, tak ju následne narúša  pomocou malých elektrických stimulov. Hoci táto metóda liečby zlého duševného stavu nebola testovanou masívne, tak lekári hovoria, že ide o prvú lastovičku, ktorá ukazuje, že mozgovú aktivitu, ktorá je základom symptómov duševných chorôb, je možné spoľahlivo odkryť a vrátiť späť do zdravého stavu.

„V minulosti sme v psychiatrii nedokázali urobiť tento druh personalizovanej terapie,“ povedala Katherine Scangos, odborná asistentka klinickej psychiatrie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu (UCSF), ktorá prácu viedla. „Tento úspech je sám o sebe neuveriteľným pokrokom v našich znalostiach o mozgovej funkcii, ktorá je základom duševných chorôb.“

V závere treba dodať, že žena dostávala v priebehu dňa približne 300 impulzov. Rovnako však treba uviesť, že táto metóda liečby depresie je pomerne novou, hoci sa hlboká mozgová stimulácia (DBS) používa na liečbu desaťtisícov pacientov s Parkinsonovou chorobou a epilepsiou. Dôvodom je, že na to, aby sa dala aplikovať, tak lekári a vedci museli najprv identifikovať mozgovú aktivitu, ktorá sa spája s ťažkou depresiou.

„Začíname rozpoznávať časť zložitosti regulácie nálady v mozgu ako siete,“ povedal profesor Edward Chang z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, neurochirurg, ktorý liečil Sarah.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre