BezpečnosťSpravodajstvo

Pomocou četovacej aplikácie, ktorú vyvinula americká FBI sa podarilo odhaliť stovky kriminálnikov

Europol oznamuje, že sa im podarilo v spolupráci s FBI a ďalšími organizáciami odkryť stovky kriminálnikov.

Šifrované správy patria v súčasnosti medzi základné funkcie bezpečnej a súkromnej komunikácie. Dnes existujú desiatky aplikácií, ktoré sľubujú tento typ komunikácie. Zdá sa však, že niektoré z nich môžu byť „návnadami“, ako sa dostať ku komunikácií. Nasvedčuje tomu tlačová správa zverejnené Europolom

Europol najnovšie informuje o tom, že sa im podaril spraviť záťah, ktorého výsledkom je zatknutie 800 podozrivých ľudí zo spáchania trestných činov. 

Šifrovaná komunikácia nebola šifrovanou

Úrad informuje o tom, že od roku 2019 americký Federálny úrad pre vyšetrovanie v úzkej spolupráci s austrálskou federálnou políciou strategicky vyvinul a skryto prevádzkoval spoločnosť prevádzkujúcu platformu s názvom ANOM, ktorá ponúkala zákazníkom technológiu šifrovaným správ. Platforma bola propagovaná rôznymi kanálmi s cieľom, aby sa dostala hlavne do povedomia zločineckých organizácií. Na konci dňa ju používalo viac ako 300-zločineckých skupín v domnienke, že ich komunikácia je súkromnou. Konverzácie však súkromnými neboli a všetky správy smerovali cez servery polície. To  dopomohlo identifikovať a odhaliť osoby, ktoré sa dopúšťali nezákonnej činnosti. 

„FBI a ďalších 16 krajín medzinárodnej koalície, podporovaných Europolom a v koordinácii s americkým Úradom pre kontrolu drog, potom využili spravodajské informácie z 27 miliónov získaných správ a preskúmali ich počas 18 mesiacov, zatiaľ čo kriminálni používatelia ANOM diskutovali o ich trestnej činnosti.“ 

Europol o tejto operácii píše ako o jednej z najväčších koordinovaných akcií medzi úradmi, ktorej cieľom bolo presadzovanie práva v rámci boja proti trestnej činnosti. 

Čo odhalili úrady?

Dôstojníci boli schopní prečítať milióny správ v „reálnom čase“, ktoré popisovali vražedné plány, plány hromadného dovozu drog a ďalšie schémy.

„Hovoria iba o drogách, násilí, vzájomných nárazoch, nevinných ľuďoch, ktorí majú byť zavraždení, o celej rade vecí,“ uviedol austrálsky komisár federálnej polície Reece Kershaw.

Europol_trojan_sifrovacia aplikacia
Zdroj: europol.europa.eu

„V uplynulých dňoch bola vykonaná séria rozsiahlych opatrení na presadzovanie práva v 16 krajinách, ktoré viedli k viac ako 700 domovým prehliadkam, viac ako 800 zatknutiam a zaisteniu viac ako 8 ton kokaínu, 22 ton kanabisu a kanabisovej živice, 2 ton syntetických drog (amfetamín a metamfetamín), 6 ton prekurzorov syntetických drog, 250 strelných zbraní, 55 luxusných vozidiel a viac ako 48 miliónov dolárov v rôznych svetových menách a kryptomenách.“ píše úrad. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close