Poľsko navrhuje zákon, ktorý garantuje „slobodu prejavu“ naprieč sociálnymi sieťami

Poliaci chcú, aby sociálne siete nemohli „len tak“ zmazať používateľa, čím dochádza k potláčaniu „slobody prejavu“

Facebook sloboda prejavu
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Poľská vláda navrhla nový zákon, ktorý by bojoval proti takzvanej politickej korektnosti online a podporoval slobodu prejavu. Píše spravodajský portál BBC.  Účelom nového zákonu je zabránenie spoločnostiam, ako je napríklad Facebook, v mazaní obsahu, či zakazovaní používateľov, ktorí neporušujú poľské zákony.

Poliaci chcú, aby sociálne siete nemohli ľubovoľne mazať používateľov

V prípade, ak by došlo k porušeniu tohto pravidla, tak firmám by hrozila pokuta vo výške 50 miliónov zlotých, čo je približne 10,7 milióna €. S návrhom, ktorý by zmenil pravidlá hry prišiel Zbigniew Ziobro, minister spravodlivosti. S týmto návrhom zákonu prišiel približne týždeň potom, ako jeho ideovému spojencovi, americkému prezidentovi, boli zmazané účty z viacerých platforiem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Obeťami ideologickej cenzúry sú často aj zástupcovia rôznych skupín pôsobiacich v Poľsku, ktorých obsah je odstránený alebo blokovaný len preto, že vyjadrujú názory a odvolávajú sa na hodnoty, ktoré sú neprijateľné,“ uviedol nedávno Ziobro.

Navrhovaný zákon by mal ustanoviť okrem iného „radu pre slobodu prejavu“. Rada by mohla nariadiť sociálnym sieťam, ako sú Facebook, Twitter a ďalšie, aby obnovili vymazaný obsah, alebo odblokovať používateľský účet na základe kontroly, uviedol Ziobro.

Poliaci majú chcieť, aby bola legislatíva platná na úrovni Európskej únie

Navrhovaná legislatíva má zároveň  podporu aj v osobe premiéra krajiny Mateusz Morawiecki, ktorý hovorí, že sloboda prejavu je pre neho prioritou.

„Cenzúra nie je a nemôže byť akceptovaná,“ napísal Morawiecki na Facebooku, ktorý pozastavil účet amerického prezidentovi, Donaldovi Trumpovi.

Spravodajský portál ďalej píše, že premiér krajiny má v pláne údajne lobovať, aby bola prijatá legislatíva riešiaca túto problematiku na úrovni celej Európskej únie. Dôvodom je, že domáce regulácie môžu byť bez podpory Únie, neúčinné.

Je dnes ťažké predpokladať, ako sa celá situácia vyvŕbi. Na druhej strane treba povedať, že viacero politických autorít označilo kroky sociálnych sietí v súvislosti s odstránením účtov za „problematické“. Druhým dychom však treba dodať, že v niektorých prípadoch nie je iného riešenia obzvlášť, ak sú zdieľané zavádzajúce polopravdy.

V súvislosti s odchádzajúcim prezidentom USA, Facebook v minulosti dával ruky preč o kontroverzných statusov, začo si vyžiadal veľkú kritiku a to aj z rád vlastných zamestnancov. Na opačnej strane stál Twitter, ktorý najprv robil kontrolu faktov, a neskôr v dôsledku pretrvávajúceho porušovania pravidiel, pozastavil jeho účty.

Aký je váš názor na túto tému? Kde začína sloboda prejavu, a kde končí?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre