SpravodajstvoVeda a výskum

Pohyb na Mesiaci je zložitý a môže viesť k humorným pádom. Pozrite si komické zábery amerických astronautov

Na videu môžete vidieť astronautov, ktorí majú problém s gravitáciou na povrchu Mesiaca

Počas misií Apollo mali ľudia možnosť prejsť sa po povrchu Mesiaca. Pohyb v obmedzujúcom skafandri a prostredí šestinovej gravitácie ale nie je jednoduchý.

James McBarron pracoval na vesmírnych skafandroch pre každý jeden program americkej NASA. Portál Universe Today sa ho opýtal, čo bola jeho najväčšia obava, keď v roku 1969 vykročila prvá dvojica ľudí na povrch našej prirodzenej družice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bál som sa toho, že spadnú a nebudú sa vedieť postaviť. Vesmírne skafandre nie sú známe svojou vysokou mobilitou a to bol nedostatok, ktorého sme si boli všetci vedomí. Počas ďalších misií sa stalo, že astronauti spadli, našťastie sa ale dokázali postaviť. Chcelo to len dávku kreativity,“ hovorí McBarron.

McBarron dodáva, že vesmírny skafander bol jedným z hlavných kusov vybavenia, ktorý musel fungovať počas celej misie. Počas nej tím ľudí starostlivo monitorovali každého jedného astronauta. McBarronov tím bol schopný zodpovedať každú jednu otázku, s ktorou vedenie prišlo. Monitorovali všetky systémy a aj to, koľko kyslíka astronauti spotrebovali. Ich úlohou bolo zaistiť, aby všetko fungovalo tak, ako má.

Pre astronautov na povrchu Mesiaca bol pohyb v nízkej gravitácii a v objemných skafandroch netradičný zážitok. Chvíľu im trvalo kým sa naučili, ako sa majú v neznámom prostredí pohybovať. Raz použili kombináciu chôdze a poskakovania, inokedy behu. Problémom bolo, že keď sa už astronauti naučili hýbať, stali sa ľahkomyseľnými. To viedlo ku komickým pádom, ktoré môžete vidieť na videu.

Po misii sa zhotovila detailná správa o funkciách kozmického skafandra. Jednou z nich bola takzvaná „Štúdia pohybu.“ V nej sa popisovali prípady, kedy astronauti stratili rovnováhu, čo bola príčina a ako sa im podarilo dostať sa späť na nohy. Tieto správy budú vhodné počas nasledujúcej misie NASA, konkrétne misie Artemis, ktorá má za cieľ vrátiť ľudí na povrch Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close