Pohľad na tento kozmický región ukázal vedcom, ako vznikala naša Slnečná sústava

Vedci objavili ďalšie dôkazy o tom, odkiaľ hviezdy získavajú dôležité látky.

Slnečná sústava
Zdroj: ESO/VISIONS

Hmlovina, v ktorej prebieha intenzívna tvorba nových hviezd, vedcom prináša nové informácie o tom, ako vznikla Slnečná sústava, píše portál Science Alert.

Tento región sa nachádza v súhvezdí Hadonos a astronómovia našli ďalšie dôkazy o tom, ako sa ku nám dostali rádioaktívne prvky. Podľa analýzy gama lúčov z tejto hmloviny sa opäť potvrdzuje, že dôležité prvky ku nám priniesla neďaleká explózia supernovy v čase, keď bolo Slnko ešte mladé.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový objav potvrdzuje model, ktorý už desaťročie vedci predkladajú, ako ten správny. Zároveň sa astronómom podarilo získať jedinečný náhľad do životného cyklu hviezd.

„Naša Slnečná sústava pravdepodobne vznikala v obrovskom molekulárnom oblaku, spolu s ďalšími hviezdami. Jedna, alebo viacero supernov tento molekulárny oblak „kontaminovali“ inými prvkami, kvôli čomu mohlo vzniknúť Slnko aj planéty Slnečnej sústavy,“ vyjadril sa astronóm Douglas N.C. Lin.

Hviezdy vznikajú, keď sa uzlíček plynu v molekulárnom oblaku zrúti pod vlastnou gravitačnou silou. Keď vznikne zárodok hviezdy, materiál v oblaku sa nahrnie do disku, ktorý kŕmi rastúcu hviezdu. Keď je hviezda hotová, zo zvyšného materiálu sa vytvorí všetko ostatné.

Prvky, ktoré sa na planétach nachádzajú, sa môžu líšiť, no celá sústava je tvorená z jednej, rovnakej, časti oblaku. Molekulárne oblaky sú ale obrovské regióny, kde vznikajú viaceré hviezdy súčasne. Predpokladá sa, že aj Slnko vzniklo po boku ďalších hviezd. Lenže prísť na to, ako Slnečná sústava vznikla a prečo je dnes taká, aká je, je detektívkou samou o sebe.

Región v súhvezdí Hadonosa sa nachádza od nás len 460-svetelných rokov, čo nie je na kozmickej škále veľa. V tomto regióne sa vedcom podarilo zachytiť gama lúče, ktoré vyžiaril rádionuklid aluminium-26. ide o rádionuklid s pomerne krátkou životnosťou.

Ako vznikla Slnečná sústava?

Ak sa táto látka nachádzala v mladej Slnečnej sústave, dnes už by bola dávno preč. V 70. rokoch však vedci našli v čistých meteoritoch niečo, čo by sa dalo považovať za rozkladový produkt rádionuklidov s krátkou životnosťou. Prirodzene vysvitla otázka: Odkiaľ sa táto látka zobrala?

Astronómom sa podarilo nájsť stopu práve v regióne v súhvezdí Hadonos. Objavili stály prúd rádionuklidu aluminium-26, ktorý pochádzal z neďalekej hviezdokopy a smeroval k regiónu v súhvezdí Hadonos.

Vedci tvrdia, že nie je nezvyčajné, aby boli regióny, kde sa tvoria nové hviezdy, obohatené o prvky, ktoré sa tam dostali kvôli explózii supernovy. To, čo pozorovali v súhvezdí Hadonos je presne to, čo sa stalo aj našej Slnečnej sústave, pred 5-miliardami rokov.

Vedci tvrdia, že zásoba rádionuklidu aluminium-26 bude hrať významnú úlohu pri tvorbe planét v tomto regióne. Táto látka je totiž hlavným zdrojom tepla v prípade novo formujúcej sa planéty. Astronómovia tvrdia, že čím viac látky, tým suchšia bude planéta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre