SpravodajstvoTechnológieWindowsZariadenia

Podporuje vaše zariadenie funkciu Wi-Fi Direct? Takto to môžete zistiť

Wi-Fi Direct je funkcia, podobná bluetooth, no ponúka oveľa vyššie rýchlosti prenosu.

Operačný systém Windows 10 má jednu užitočnú funkciu, o ktorej väčšina ľudí ani len netuší. Nazýva sa Wi-Fi Direct a môžete ju využiť na prenášanie veľkého množstva dát.

Wi-Fi Direct je forma bezdrôtovej technológie, ktorá funguje na systéme peer-to-peer. Umožňuje vám pripojiť k sebe počítače, alebo smartfóny bez toho, aby zariadenia využívali spoločnú sieť. V podstate môžeme túto funkciu chápať ako „Bluetooth cez Wi-Fi“. Pomocou Wi-Fi Direct môžete objaviť zariadenia a poslať im dáta tak, ako sa to robí cez Bluetooth, ale tieto dáta sú posielané ces bezdrôtové siete. Výhodou Wi-Fi Direct je posielanie dát vyššími rýchlosťami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Wi-Fi Direct
Zdroj: YouTube (Caleb Sheldrake)

V štádiu, v akom sa momentálne funkcia Wi-Fi Direct nachádza, má ale jednu nevýhodu. Tou je fakt, že zatiaľ nejde o funkciu, ktorá by bola tak univerzálna, ako Bluetooth. Už teraz však môžete Wi-Fi Direct využiť na posielanie dát medzi počítačom s Windows 10 a iným vhodným zariadením.

Aby funkcia fungovala, musíte mať minimálne jedno zariadenie, ktoré je kompatibilné s protokolmi funkcie. Následne môžete posielať súbory, alebo komunikovať medzi zariadeniami. Keď nadviažete spojenie medzi dvoma zariadeniami, jedno slúži ako vstupný bod, do ktorého sa ostatné zariadenia pripájajú. V prípade tejto funkcie ide o automatizovaný proces, čiže sa vyhnete zložitým nastavovaniam.

Wi-Fi Direct namiesto Bluetooth

Wi-Fi Direct je postavený na základe Wi-Fi, no od tradičnej funkcie, ktorú všetci poznáme, sa dosť líši. V prípade Wi-Fi potrebujete router, pomocou ktorého získate prístup k internetu. Wi-Fi Direct žiadny router nepotrebuje. Hlavnou myšlienkou za touto funkciou je prepojenie zariadení bez prístupu na internet. To zvládne aj Bluetooth, no ten už na moderný svet nestačí. Wi-Fi Direct totiž ponúka oveľa väčšie rýchlosti prenosu.

Väčšie prenosové rýchlosti môžete využiť v širokom spektre činností. Funkcia je ideálnou pre zdieľanie a prenos veľkých súborov, napríklad filmu, z jedného zariadenia na druhé. Na svoje si však prídu aj hráči, ktorí potrebujú rýchle pripojenie pri hraní multiplayerových hier. Funkciu využijete aj v prípade, že máte bezdrôtové zaradenia, ako napríklad klávesnice, myši, tlačiarne, a iné.

Zistíte, či je váš počítač so systémom Windows 10 kompatibilný s technológiou Wi-Fi Direct

Ako už bolo spomenuté vyššie, Nie je až tak univerzálnou funkciou, ako Bluetooth. Aby ste zistili, či máte v PC túto možnosť, jednoducho stlačte tlačidlo windows + R a do okna napíšte CMD. Otvorí sa vám príkazový riadok, do ktorého napíšete príkaz „ipconfig /all“. Ak je vaše zariadenie kompatibilné, uvidíte riadok Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter.

Wi-Fi Direct
Zdroj: vosveteit.sk

Ak by sa vám táto funkcia zapáčila, na jej používanie budete potrebovať programy tretích strán. Ak túto funkciu v počítači nemáte, nezúfajte. Súbory stále môžete posielať z jedného zariadenia do druhého prostredníctvom Bluetooth. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close