Podnebie, v akom sa nachádzame, má výrazný dopad na vývoj človeka: Aké zmeny sa za posledných milión rokov udiali?

Vedci v novej štúdii tvrdia, že vďaka podnebiu došlo v prípade ľudí k niekoľkým výrazným zmenám.

Vývoj človeka
Zdroj: YouTube(Scientists Against Myths)

Výskumníci pod vedením univerzít Cambridge a Tübingen analyzovali viac ako 300 fosílií druhu homo, ktoré boli objavené po celom svete. V práci sa zamerali na veľkosť tela a mozgu, pričom sa im podarilo nájsť prepojenie s podnebím, v ktorom naši predkovia žili, píše portál SciTech Daily.

Výsledky štúdie tvrdia, že priemerná veľkosť tiel človeka sa za posledných milión rokov menila výrazne. Väčšie telá mali ľudia, ktorí žili v chladnejších podnebiach. Predpokladá sa, že väčšia veľkosť tela, vzhľadom na jeho povrch má slúžiť na udržanie tepla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša štúdia naznačuje že podnebie, presnejšie teplota, bola hlavnou silou, ktorá viedla ku zmene telesnej veľkosti,“ vyjadril sa profesor Andrea Manica, ktorý novú štúdiu viedol.

Ako vplýva teplota na vývoj človeka?

Dodáva, že aj dnes si môžeme všimnúť, že ľudia, žijúci v teplejšom podnebí sú spravidla menší ako ľudia, ktorí obývajú chladnejšie regióny. Nová štúdia im umožnila s istotou povedať, že podnebie malo vplyv na vývoj človeka aj za posledných milión rokov. Vedci sa skúsili pozrieť aj na to, ako mohlo prostredie vplývať na vývoj nášho mozgu, no dôkazy boli v tomto smere nejednoznačné. Výsledky naznačujú, že naši predkovia lovili veľké zvieratá, čo bola náročná úloha, ktorá podnietila vývoj väčšieho mozgu.

„Podarilo sa nám zistiť, že odlišné faktory určujú veľkosť mozgu a veľkosť našich tiel. Tieto faktory však nepodliehajú tomu istému evolučnému tlaku. Zistili sme, že prostredie, v ktorom sa nachádzame, má väčší vplyv na vývoj našich tiel, než na vývoj mozgu,“ vysvetľuje dr. Manuel Will z univerzity Tübingen.

Výskumníci zároveň dodávajú, že vývoj človeka sa ešte neskončil. Ľudia ako druh pokračujú vo vývoji a naša telesná schránka sa stále prispôsobuje odlišným teplotám. Stále však platí, že mohutnejších ľudí môžeme nájsť v chladnejších podnebiach. Čo sa týka nášho mozgu, ten sa pomaly scvrkáva. Zmenšovanie ľudského mozgu bolo zaznamenané od začiatku obdobia Holocén, ktoré nastalo pred viac ako 11-tisíc rokmi.

Vedci predpokladajú, že za zmenšovanie nášho mozgu môže čoraz väčšia závislosť na technológiách. Ľudstvo sa naučilo prenechávať zložité úlohy počítačom, čo môže za nasledujúcich tisíc rokov viesť k ešte väčšiemu scvrkávaniu mozgu. Na záver dodávajú, že je naozaj zaujímavé pokúsiť sa odhadnúť, ako bude vyzerať človek budúcnosti. Takýmto odhadom by sme ale nemali pripisovať veľkú váhu. V hre je totiž obrovské množstvo faktorov, ktoré sa môžu meniť a dať našej evolúcii nový smer.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre