Podľahli ste aj vy trendu pasty s aktívnym uhlím? Štúdia hovorí, že jej účinky na naše zuby nie sú až tak priaznivé, práve naopak

pasta s ciernym uhlim
Zdroj: flickr.com (Marco Verch Professional) (CC BY 2.0)

Portál Businessinsider.de píže, že podľa výskumníkov je pasta s aktívnym uhlím nielen zbytočná, ale mohla by tiež masívne poškodiť zuby a ďasná.

Účinnosť populárnych zubných pást s čiernym uhlím je otázna

Všeobecne platí, že popularita aktívneho uhlia ako kozmetického a zdravotného produktu sa neustále zvyšuje. Hoci sa táto látka používa už po stáročia v medicíne na detoxikáciu, jej vhodnosť na každodenné použitie je medzi výskumníkmi veľmi kontroverzná. Filtračný účinok aktívneho uhlia nie je kontrolovateľný a absorbuje nielen toxíny, ale aj dôležité živiny, ktoré v dôsledku toho telu chýbajú. Aktívne uhlie v zubných pastách by však nemalo primárne pomáhať pri detoxikácii, ale tomu, aby boli zuby belšie. Avšak, prehľad britských výskumníkov v časopise British Dental Journal ukazuje, že pridané aktívne uhlie v zubných pastách môže dokonca viesť k trvalému zafarbeniu zubov a zubnému kazu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Joseph Greenwall-Cohen, spoluautor štúdie z University of Manchester Dental School,a jeho kolegovia sa okrem iného odvolávajú na prehľad tlače z roku 2017, ktorá analyzovala výsledky 118 článkov a obsahuje databázu 50 zubných pást na báze aktívneho uhlia.

Výsledkom boli nedostatočné vedecké dôkazy na preukázanie kozmetických a zdravotných prínosov zubnej pasty na báze aktívneho uhlia. Ďalším problémom je podľa výskumníkov nedostatok fluoridu v analyzovaných zubných pastách. Fluorid je dôležitou zložkou výrobkov pre zubnú starostlivosť, pretože chráni zuby pred rozpadom a prispieva k remineralizácii zubov. Z týchto analyzovaných pást s aktívnym uhlím iba 8% obsahovalo flourid. Kvôli absorpčnej povahe aktívneho uhlia však môže byť fluorid v týchto produktoch úplne neúčinný, píšu vedci. Okrem toho tím objavil vyšší ako priemerný podiel abrazívnych častíc v zubných pastách, čo by pri pravidelnom používaní mohlo viesť k poškodeniu skloviny a ďasien.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre