Podľa tejto zvláštnej teórie čierne diery, tak ako ich poznáme, neexistujú

Ak si chceme predstaviť najzáhadnejšie objekty vesmíru, máme si vraj predstaviť klbko strún

cierna diera (1)
Zdroj: flickr,com (Hubble ESA)

Čierne diery sa bezkonkurenčne radia k jedným z najzvláštnejších objektov vo vesmíre. Podľa súčasných poznatkov ide o regióny, kde prestávajú fungovať zákony fyziky tak, ako ich poznáme, píše portál Space.

Napriek tomu však reálne existujú a projektu Event Horizon Telescope sa podarilo priniesť nám prvú fotografiu čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre galaxie M87. Existuje však zvláštna teória, ktorá ich existenciu čiastočne spochybňuje. Podľa nej sú čierne diery ekvivalentom vibrujúcich gulí strún.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém čiernych dier

Problémom je, že čierne diery predpovedal už Albert Einstein, vo svojej teórii relativity. Sám autor tejto najznámejšej teórie neveril v ich existenciu. Podľa nej čierne diery vznikajú, keď sa hmota ocitne v dostatočne malom priestore. Vtedy vznikne extrémne silná gravitácia, ktorá prekoná všetky štyri základné prírodné sily. Inými slovami, ak sa hmota ocitne v tom kriticky malom priestore, začne sa rútiť do seba, kým nedosiahne nekonečne malý bod.

Tento bod je známy aj ako singularita a každá singularita je obkolesená „povrchom“ ktorý nazývame horizont udalostí. Horizont udalostí je bod, za ktorým rýchlosť, potrebná na únik, prevyšuje rýchlosť svetla. Nikto si však nemyslel, že môže existovať niečo ako nekonečne malý bod. V polovici 20. storočia však astronómovia začali objavovať objekty, ktoré sa podobali na čierne diery. Po bližšej analýze sa ukázalo, že sa tieto objekty aj správajú ako čierne diery a hoci ich existencia nebola matematicky možná, napriek tomu poletovali vesmírom.

To však nie je jediný problém. V roku 1976 Stephen Hawking zistil, že čierne diery sa postupne vyparujú, čo viedlo k paradoxu. Ide o takzvaný Informačný paradox, ktorý sa zameriava na informácie, ktoré ostávajú uväznené vo vnútri čiernej diery. Ide o súčasť kvantovej mechaniky, ktorá hovorí, že informáciu, zakódovanú vo vlnovej funkcii nemožno zničiť. Hawkingovo žiarenie však informácie ukryté v čiernych dierach neprenáša. Čo sa teda s nimi stane, keď sa vyparia?

Teória strún

Na rad prichádza teória strún. Ide o prácu teoretických fyzikov, ktorí sa snažia prísť na teóriu všetkého. Ide o jednotný vzorec, ktorý by dokázal spojiť fungovanie celého vesmíru do jednej teórie. Podľa ich slov čierne diery nie sú ani čierne a nie sú to ani diery. Podľa nich ide o objekty, ktoré majú blízko k neutrónovým hviezdam.

Neutrónové hviezdy vznikajú, keď objekt nemá dostatok gravitácie na to, aby sa zrútil do čiernej diery. V ich útrobách preto nachádzame hmotu, ktorá je stlačená do najhustejšieho možného bodu. Rovnaký princíp by sa uplatňoval aj v týchto „strunových čiernych dierach.“ Podľa tejto zvláštnej teórie čierne diery vzniknú, keď struny, z ktorých je zložený celý vesmír, prestanú fungovať a začnú sa spájať dokopy, kým neostane akési zamotané klbko.

Ide však o veľmi hypotetickú teóriu, ktorá nebola vypracovaná poriadne ani na papieri. Teória strún totiž počíta s existenciou vyšších dimenzií, ktoré sa doteraz nepodarilo dokázať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre