SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Podľa tejto štúdie dokážeme vyrobiť biopalivo priamo na povrchu Marsu: Ako tento proces funguje?

Ak by vedci našli spôsob, ako vyrobiť raketové palivo priamo na planéte, drasticky by sa znížili náklady vesmírnych misií

Mars je v hľadáčiku nielen americkej vesmírnej agentúry, NASA, ale aj súkromnej spoločnosti SpaceX, na čele ktorej stojí vizionár Elon Musk. Tieto spoločnosti chcú v dohľadnej dobe poslať na červenú planétu prvých ľudí, no medzitým sa musia vysporiadať ešte s celou kopou problémov.

S jedným by mohla pomôcť nová štúdia vedcov z amerického inštitútu Georgia Institute of Technology. Tá predkladá revolučný spôsob, ako na červenej planéte vytvárať biopalivo. Cesta na Mars nie je totiž len o postavení dostatočne vyspelej rakety, ktorá by odvážnych astronautov na planétu dopravila. Vedci musia myslieť aj na to, ako ich dostať naspäť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál SciTech Daily píše, že proces vedúci k výrobe paliva by sa spoliehal na prírodné zdroje červenej planéty – oxid uhličitý, slnečné svetlo a zamrznutú vodu. Zároveň je nutné dopraviť na Mars dva druhy mikróbov. Prvým sú sinice, ktoré by oxid uhličitý a slnečné svetlo premenili na cukry. Ďalším by bola modifikovaná baktéria E. coli, ktorá by cukry premenila na špecifický druh paliva.

Látka, ktorá by slúžila ako palivo sa nazýva 2.3-butaneidol a využívame ju aj na Zemi, konkrétne na výrobu polymérov pri výrobe gumy.

Rakety, ktoré sú momentálne navrhnuté pre cestu na a z Marsu využívajú ako pohon metán a tekutý kyslík. Žiadny z týchto prvkov na Marse neexistuje, čo znamená, že by si rakety museli priniesť dostatok paliva zo Zeme.

Problém je, že transport paliva z planéty na planétu je mimoriadne nákladný. Predpokladá sa, že by raketa potrebovala približne 30 ton paliva, čo by stálo okolo 8-miliárd dolárov. Americká NASA sa už v minulosti pokúsila znížiť náklady na prepravu. Navrhovala výrobu tekutého kyslíka z oxidu uhličitého, nachádzajúceho sa na Marse, no stále by si rakety museli so sebou nosiť aspoň metán.

Výroba vlastného paliva

Nový spôsob sa zameriava na výrobu paliva priamo na mieste – na povrchu Marsu. Výskumníci vo svojej práci tvrdia, že ak by sa podarilo vyrobiť palivo takýmto spôsobom, náklady na vesmírnu misiu by išli výrazne dole. Zároveň ukázali, že pri ich procese vzniká 44 ton čistého kyslíku, ktorý by mohli využiť pre astronautov na planéte.

„Oxid uhličitý je jeden z mála zdrojov, ktoré na Marse nájdeme. Z biológie sme sa ale dozvedeli, že príroda dokáže dobre konvertovať CO2 na užitočné produkty, napríklad aj na raketové palivo,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Nick Kruyer.

V štúdii sa píše, že na začiatok potrebujú plastové materiály, z ktorých by postavili fotobiologické reaktory. V nich by rástli sinice, vďaka fotosyntézy. Enzýmy v oddelenom reaktore by rozložili sinice na cukry a tie by následne slúžili ako potrava pre E. coli. Následne by sa raketové palivo oddelilo od E. coli pomocou sofistikovaných metód.

Zaujímavosťou je, že kvôli tretinovej gravitácii mohol pracovať s chemikáliami, ktoré by neboli vhodné pre štart rakety na Zemi. Na Marse ale raketa potrebuje oveľa menej energie, aby sa vzniesla do vzduchu a opustila planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close