Podľa čoho vieme povedať, aký starý je náš vesmír?

Vedci majú naozaj dobrý odhad o tom, aký starý je vesmír, lenže ako sa im to podarilo zistiť?

vesmír
Zdroj: pixabay.com

Dnes vieme, že náš vesmír je približne 13.8-miliárd rokov starý. Ako sa nám to ale podarilo zistiť?

Odborníci odhadli vek vesmíru na základe pozorovaní, ktoré dnes mohli vykonať, spolu s predpokladom, že fyzika, ako ju poznáme dnes, fungovala aj v minulosti, píše portál Science Focus. Ide svojim spôsobom o rovnaký princíp, aký používajú historici. Aj tí robia odhady o minulosti na základe artefaktov, písomných prameňov a chápania ľudského správania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kozmológovia majú ale o čosi jednoduchšiu úlohu, pretože správanie častíc, hviezd a galaxií sa dá predpovedať oveľa presnejšie. Existujú dve hlavné pozorovania, ktoré nám pomáhajú určiť vek nášho vesmíru.

Prvým sú samotné galaxie. Tie sa od nás vzďaľujú, čo znamená, že sa vesmír musí rozpínať. Rozpínanie vesmíru nám zas prezrádza, že v minulosti musel byť vesmír menší. Ak by sa vesmír okolo nás rozpínal konštantnou rýchlosťou, okamžite by sme vedeli, kedy nemal žiadnu veľkosť, čo by bol začiatok veľkého tresku.

Je to však o trošku zložitejšie. Vesmír sa rozpína, no rýchlosť jeho rozpínania narastá. To nám síce nedáva až tak presný odhad, no stále nám ukazuje jednu dôležitú vec. Vesmír nevyzeral vždy rovnako, ale postupom času sa menil.

Ďalšou dôležitou časťou je kozmické mikrovlnné pozadie. Ide o žiarenie, ktoré je pozostatkom veľkého tresku. Keď bol náš vesmír natlačený do neuveriteľne malého miesta, energetická hustota musela byť veľmi vysoká. To znamená, že atómy sa rozpadali, pretože elektróny boli vytláčané energetickými fotónmi. Postupne však vesmír expandoval a chladol, čo viedlo k zníženiu energie fotónov.

Vek nášho vesmíru

Správanie elektrónov a fotónov je veľmi dobre chápané a vďaka tomu vieme z kozmického mikrovlnného pozadia presne odčítať vek nášho vesmíru.

Vedci si však pomáhajú ešte inak. Keďže sa vesmír zväčšuje, vieme že niekedy musel existovať veľký tresk. Na základe toho vieme aj odhadnúť, koľko času muselo prejsť, kým vznikli určité prvky. Ľahké prvky, ako napríklad vodík, či hélium, mohli byť výsledkom veľkého tresku, no ťažšie prvky potrebovali jadrový reaktor – hviezdy.

Tieto prvky nevznikli len tak, no trvalo im to určitú dobu. Objekty, ktoré vidíme vo vesmíre sú naozaj veľmi staré. Vieme to aj podľa toho, že svetlu trvalo miliardy rokov, kým sa ku nám od týchto objektov dostalo. Všetko okolo nás nasvedčuje tomu, že vesmír je naozaj starým miestom. Dobrou správou však je, že všetky merania, ktoré experti spravili sa zhodujú v jednom – Vesmír je naozaj starý približne 13.8-miliárd rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre