SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Podľa Billa Gatesa by bohaté krajiny mali prejsť na syntetické hovädzie mäso. Prečo si to myslí?

Syntetické mäso by mohlo prispieť k znižovaniu emisií.

Bill Gates sa preslávil ako zakladateľ spoločnosti Microsoft, ktorá dobyla naše počítače prostredníctvom operačného systému Windows. Dnes tento operačný systém poháňa viac ako 1-miliardu zariadení. Okrem toho, že pomocou tohto nástroja bola zefektívnená práca naprieč celým svetom, tak v posledných rokoch Gates investuje nemalé prostriedky a energiu do rôznych filantropických projektov v oblastiach verejného zdravia, klimatických zmien, ale aj nedostatku potravín vo viacerých regiónoch sveta.

Najnovšie Gates poskytol zaujímavý rozhovor pre server MIT Tech Review, v ktorom okrem iného spomínal aj alternatívnu stravu. Konkrétne hovoril o syntetickom hovädzom mäsa, ktoré by malo podľa neho v našich jedálničkoch zohrávať do budúcnosti významnejšiu úlohu, ako doposiaľ. Gates dokonca odporúča, aby „bohaté krajiny“ čo najskôr postupne prechádzali od skutočného mäsa k syntetickému.  Na tému poukazuje portál futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Myslím si, že všetky bohaté krajiny by mali prejsť na stopercentné syntetické hovädzie mäso,“ povedal miliardár pre agentúru MIT Tech. „, pričom ďalej dodal: „Na chuťový rozdiel si môžete zvyknúť pričom časom sa napraví aj jeho chuť.“

Ďalej uviedol, že aj keď je optimistický v tejto téme, tak 80% najchudobnejších krajín sveta, bude pravdepodobne ešte dlhú dobu jesť skutočné mäso.

Syntetické mäso by mohlo znížiť emisie metánu

V súvislosti s touto témou hovoril o tom, že syntetické mäso by mohlo vo všeobecnosti pomôcť k znižovaniu emisií, nie je to však jediný cieľ.

„Pokiaľ ide o hospodárske zvieratá, je to veľmi ťažké. Existuje rôzne jedlo, ktorými ak sú kŕmené, napríklad tu existuje jedna zlúčenina, ktorá poskytuje 20%-zníženie [pozn. redakcie: emisií metánu]. Ale bohužiaľ, tieto baktérie [v ich zažívacom systéme, ktoré produkujú metán] sú nevyhnutnou súčasťou rozkladu trávy. A tak neviem, či tam bude nejaký prirodzený prístup. Obávam sa, že syntetika [pozn. redakcie: proteínové alternatívy, ako sú rastlinné hamburgery] bude potrebná aspoň pre hovädzie mäso.“

Ďalej však hovoril o tom, že dnes mnoho spoločností, napríklad Memphis Meats, vyrába mäso na bunkovej úrovni, avšak druhým dychom dodal, že nevie, či to bude niekedy ekonomické. V otázke týkajúce sa problémom nedostatku potravy dodal, že živočíšna genetika by mohlo vyriešiť mnoho problémov v chudobných krajinách vrátane problémov s emisiami. Zaujímavosťou je, že v rôznych regiónoch sveta kravy produkujú aj rôzne emisie. Dôvodom su jednak lokálne podmienky, tak aj technológie používajúce sa spracovanie mäsa. Avšak dodal, že si nemyslí, že by v chudobných krajinách syntetické mäso tak rýchlo napredovalo.

Podľa Organizácie OSN, odboru pre výživu a poľnohospodárstvo, sú hospodárske zvieratá zodpovedné za približne 14,5 percenta globálnych emisií skleníkových plynov. Hlavným prispievateľom k týmto emisiám sú kravy, keďže každá jedna krava vypustí v priemere 30 až 50 galónov metánu denne  (pozn. redakcie: jeden galón je ekvivalentom k 3,78 litru). Hoci Metán z dobytka má kratšiu životnosť ako oxid uhličitý, ale približne 28-krát účinnejšie ohrieva atmosféru.

„Umelé mäso“ ako odpoveď na súčasné problémy?

Za spomenutie určite stojí povedať, že podobný názor zdieľa aj niekoľko ďalších vplyvných ľudí, či spoločností. Napríklad nedávno sme vás informovali o tom, že reštauračná sieť KFC, by chcela do budúcnosti ponúkať mäso z 3D tlačiarne

„Cieľom projektu je vytvoriť prvé kuracie nugety na svete vyrobené v laboratóriu. Budú čo najbližšie k chuti a vzhľadu pôvodnému výrobku KFC, pričom sa budú vyrábať ekologickejšie ako bežné mäso.“ uviedla spoločnosť KFC v súvislosti s týmto projektom. Ďalej, Yusef Khesuani, spoluzakladateľ a Managing Partner spoločnosti 3D Bioprinting Solutions doplnil: „Technológie 3D bioprintingu, ktoré boli pôvodne v medicíne všeobecne uznávané, si v súčasnosti získavajú na popularite pri výrobe potravín, ako je mäso. Technológia vytvorená v dôsledku spolupráce s KFC pomôže urýchliť uvádzanie mäsových výrobkov na báze buniek na trh,“

Čo si myslíte o tejto téme vy, je „umelé mäso“ odpoveďou na problémy, ktorým ako svet musíme čeliť?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close